Kółka Rolnicze i Koła Gospodyń Wiejskich protestują przeciwko wypowiedzi członka komisji Laska. Domagają się też przeprosin od premiera.

Zespół Macieja Laska oskarżył parlamentarny zespół smoleński PiS o fałszowanie zdjęć, które miały udowodnić, że na pokładzie TU-154 lecącego do Smoleńska, doszło do dwóch wybuchów. Członek zespołu Laska, Edward Łojek, mówił na konferencji, że przerobione zdjęcia można pokazywać "na spotkaniach z kołami gospodyń wiejskich."

Ta wypowiedź wzburzyła przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich i zrzeszających je Kółek Rolniczych. We wspólnym piśmie kierowanym do premiera, przesłanym IAR, oczekują od premiera wyciągnięcie konsekwencji w tej sprawie i przeprosiny wobec "prawie milionowej grupy" należącej do ponad 25 tysięcy Kółek Gospodyń Wiejskich.

Sygnatariusze listu wyrażają głębokie oburzenie "nieodpowiedzialną postawą urzędnika państwowego. Podkreślają, że Koła Gospodyń Wiejskich mają ogromne zasługi w budowaniu polskiej państwowości. Porównanie użyte w wypowiedzi Edwarda Łojka uznają za "niedopuszczalne i godzące w autorytet kobiety".

Reklama

Autorzy listu zwracają uwagę, że wiele przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich pełni ważne funkcje publiczne. Wskazują między innymi na posłankę PO, Marzenę Okłę-Drewnowicz, która przewodniczy Radzie Wojewódzkiej regionu Świętokrzyskiego Koła Gospodyń Wiejskich.