Podpisałem dziś wniosek, w którym postuluję zastosowanie wobec pana Agatowskiego prawa łaski przez darowanie orzeczonych mu kar. Jutro wniosek zostanie wysłany do pana prezydent - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet w TVN24.

Seremet powiedział w "Faktach po Faktach", że podpisując wniosek o ułaskawienie Agatowskiego kierował się "przede wszystkim względami humanitaryzmu" i tym, że "kary mu wymierzone rozmijają się w istocie z założeniami, które tkwią u podstaw orzekania każdej kary".

"Perspektywa resocjalizacji może zacząć się wtedy, gdy człowiek ma świadomość, że wymierzono mu karę. Ten człowiek, mam wrażenie, tej świadomości nie ma" - zaznaczył w TVN24 Seremet.

I dodał: "Wnoszę, żeby darować mu wszystkie kary, wobec czego wyczyszczę mu rekord, jeśli pan prezydent zechce skorzystać ze swojego prawa łaski. Zobaczymy, co będzie w przyszłości, bo istotne jest to, żeby podjąć takie działania, które osadzą tego człowieka w takich ramach, żeby do takich czynów nie dochodziło".

Reklama

Niepełnosprawny intelektualnie 25-letni Radosław Agatowski, który ma psychikę kilkuletniego dziecka, w sierpniu ubiegłego roku trafił do aresztu śledczego w Koszalinie za kradzieże różnych przedmiotów przy okazji zbierania złomu. Wyroki w tej sprawie zapadały w latach 2009 - 2012. Jeżeli Agatowski miałby odsiedzieć je wszystkie, w więzieniu byłby do 2017 roku.