Zmiany w prokuraturze są bezdyskusyjnie potrzebne. Tak działania śledczych w sprawie zabójstwa generała Marka Papały skomentował premier Donald Tusk.

Premier bronił jednak prokuratora generalnego i ganił polityków opozycji za ataki oraz oskarżenia w tej sprawie pod adresem prokuratury. Argumentował, że Andrzej Seremet objął swoją funkcję po tym, gdy wszystkie kluczowe fazy śledztwa zostały zakończone.

Premier podczas wizyty w Świnnej Porębie zaznaczał jednak, że są zastrzeżenia do pracy prokuratorów. Tusk powtórzył, że wymiar sprawiedliwości, w tym prokuratura, nie cieszą się najwyższą reputacją w oczach obywateli. "Zmiany są tutaj bezdyskusyjne potrzebne" - stwierdził szef rządu.

Tusk zaznaczał również, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiona nowa ustawa o prokuraturze. Zakłada ona wzmocnienie roli prokuratora generalnego i większą niezależność śledczych. Premier przekonywał, że nie upolityczni to prokuratury. Dodał, że "źle by się stało, gdyby znowu prokuratura podlegała politykom i działała na ich życzenie". Tusk stwierdził, że był taki okres i zakończył się fatalnie, także dla sprawiedliwości.

W sprawie nowej ustawy premier Donald Tusk spotka się z ministrem sprawiedliwości Markiem Biernackim w ciągu najbliższych dni.