Prawo i Sprawiedliwość wybierze dziś prezesa partii. Jarosław Kaczyński, który stoi na czele PiS od 10 lat, nie ma kontrkandydata.

Czwarty Kongres PiS zajmie się także zmianami w statucie. Chodzi między innymi o skrócenie kadencji władz naczelnych z czterech do trzech lat. Ponad 1200 delegatów z całego kraju zbierze się (godz.10:00) w hali EXPO Silesia w Sosnowcu.

Wczoraj ostra infekcja uniemożliwiła Jarosławowi Kaczyńskiemu udział w pierwszym dniu obrad Kongresu w Katowicach. Dzisiaj - podczas wyborów prezesa - obecność Jarosława Kaczyńskiego jest konieczna. Dla członków PiS jest oczywiste, że Jarosław Kaczyński to niekwestionowany lider, dlatego nikt nie spodziewa się, by o fotel prezesa mógł ubiegać się inny kandydat. Wybór prezesa PiS zaplanowano około 18:00.

Trzydniowy Kongres odbywa się pod hasłem: "Nasza Ojczyzna. Nasza Przyszłość".

Kongres ma także charakter programowy. Delegaci będą uczestniczyć w 13 panelach dyskusyjnych poświęconych: energetyce, przemysłowi, ochronie zdrowia, wymiarowi sprawiedliwości, systemowi emerytalnemu, samorządowi, rodzinie, edukacji, kulturze oraz miejscu Polski w Europie i na świecie.