29 czerwca w Chorzowie odbędzie się konwencja Platformy Obywatelskiej. Ma zmienić statut partii, umożliwiając bezpośrednie wybory jej szefa. O fotel przewodniczącego PO powalczą: obecny szef partii Donald Tusk oraz Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości w drugim rządzie Tuska. Nie wiadomo jeszcze, czy do wyścigu nie dołączy Grzegorz Schetyna, I wiceprzewodniczący ugrupowania. Decyzję ogłosi na konwencji.
Reklama

Obecny szef PO - Donald Tusk, jest niekwestionowanym liderem w wyścigu o funkcję przewodniczącego w tych wyborach partyjnych. Ten 56-letni polityk należy do najważniejszych postaci polskiej sceny politycznej. Jego koalicyjny rząd PO-PSL to 16. gabinet Rzeczpospolitej od 1989 roku, kiedy premierem został Tadeusz Mazowiecki. Od 2003 roku Tusk przewodniczy PO.

Drugą kadencję szefa rządu pełni od wyborów parlamentarnych w 2011 roku wygranych przez PO. Tusk uzyskał wtedy mandat poselski, zdobywając blisko 380 tysięcy głosów. Był to najlepszy wynik w kraju, podobnie jak w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2007 roku, kiedy dostał jeszcze więcej głosów - 534 tysiące, a to dało mu najlepszy wynik w historii wyborów do Sejmu III RP.

Tusk w polityce zaistniał przed 20. laty jako członek Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Został jego przewodniczącym i posłem I kadencji. Jego partia znalazła się w opozycji wobec rządu Jana Olszewskiego. Tusk był jednym z inicjatorów zawiązania koalicji parlamentarnej siedmiu ugrupowań, która powołała rząd Hanny Suchockiej.
W 1994 roku został wiceprzewodniczącym Unii Wolności, powstałej z połączenia KLD z Unią Demokratyczną. Po wyborach parlamentarnych w 1997 był wicemarszałkiem Senatu. W 2001 roku, gdy przegrał stanowisko przewodniczącego z Bronisławem Geremkiem, odszedł z partii. Wkrótce, w 2002 roku wraz z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim założył Platformę Obywatelską. Celem "trzech tenorów'' - jak o nich wówczas mówiono - było utworzenie ugrupowania, które mogłoby odebrać głosy lewicy w następnych wyborach.

W 2005 roku Donald Tusk ubiegał się o fotel prezydenta. W pierwszej turze poparło go ponad 36 procent wyborców, co dało mu nieznaczne zwycięstwo nad Lechem Kaczyńskim. W drugiej przegrał, otrzymując 46 procent głosów. Do wyniku przyczyniła się między innymi "antytuskowa" kampania Jacka Kurskiego z PiS-u, który oskarżył dziadka Tuska o zgłoszenie się na ochotnika do Wermachtu. Faktycznie Józef Tusk, więzień Stutthofu, został wcielony do armii niemieckiej, jako obywatel III Rzeszy po aneksji Gdańska. Porażka w wyborach prezydenckich była ostatnią przegraną Tuska. Od 2007 roku jego partia wygrywa kolejne wybory - od parlamentarnych poprzez prezydenckie po samorządowe. Jednak Donald Tusk oraz jego rząd systematycznie tracą poparcie w sondażach.

ajniższe wyniki majowego sondażu CBOS, od niemal 6 lat rządzenia koalicji PO-PSL, wskazują, że utrzymujący się od jesieni kryzys poparcia społecznego dla rządu wciąż trwa. Tylko co piąty badany dobrze ocenia dotychczasowe dokonania rządu, a zadowolenie z faktu, że Donald Tusk stoi na jego czele wyraża zaledwie jedna czwarta respondentów.

Premier jest krytykowany między innymi za nieprzeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie ACTA i niepopularną reformę podwyższającą wiek emerytalny Polaków. Za sukces rządu uznaje się między innymi podpisanie Traktatu Lizbońskiego i wycofanie polskich wojsk z Iraku.

Donald Tusk, urodzony 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku, jest historykiem. W 1980 ukończył studia na Uniwersytecie Gdańskim.

Wcześniej zaangażował się w działalność opozycyjną, uczestnicząc w tworzeniu Studenckiego Komitetu Solidarności, współpracował z Bogdanem Borusewiczem i Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża, kolportując prasę i literaturę drugiego obiegu. Był współtwórcą gdańskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a potem jednym z liderów Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich. Przewodniczący "Solidarności" w Wydawnictwie Morskim i dziennikarz tygodnika "Samorządność". Za działalność opozycyjną został pozbawiony pracy w państwowej firmie. Przez 7 lat pracował fizycznie w spółdzielni "Świetlik". W latach 90. poświęcił się polityce.