Rząd USA postawił formalny zarzut szpiegostwa Edwardowi Snowdenowi, który ujawnił tajne programy inwigilacji Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Waszyngton wystąpił do władz Hong Kongu z wnioskiem o aresztowanie Snowdena.

Amerykański Departament Sprawiedliwości nie ujawnił treści dokumentu z zarzutami wobec Edwarda Snowdena. Przedstawiciele administracji poinformowali tylko, że zawiera on zarzuty szpiegostwa, przywłaszczenia własności państwowej oraz ujawnienia tajnych informacji. Każdy z tych trzech zarzutów wiąże się z karą 10 lat więzienia.

Akt oskarżenia został przekazany sądowi w Alexandrii, który zajmuje się wieloma sprawami związanymi z bezpieczeństwem narodowym. Dokument stał się tez podstawą do wystąpienia do władz Hong Kongu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Snowdena do czasu sformułowania przez USA formalnego wniosku o ekstradycję.

Stany Zjednoczone mają podpisaną z Hong Kongiem umowę o ekstradycji. Przewiduje ona jednak wyjątek w sprawach o przestępstwa polityczne. Ze względu na ograniczoną autonomię Hong Kongu, ostateczny głos w sprawie przekazania Snowdena Amerykanom będą miały władze w Pekinie.