Dziś w Kijowie Dzień Europy i kilka demonstracji. Na ulicę wyjdą działacze opozycji, przeciwnicy faszyzmu oraz zwolennicy integracji europejskiej.

W południe na głównej stołecznej ulicy, Chreszczatyku rozpoczynają się Dni Europy. Każde z państw Unii Europejskiej, w tym też Polska, prezentuje swoje osiągnięcia. Przewidziano gry i zabawy, między innymi na temat ekologii.

W tym samym czasie na niedalekim placu Europejskim rozpocznie się marsz opozycji pod hasłem "Wstawaj Ukraino"! Wcześniej podobne akcje, których głównym celem jest mobilizacja przeciwników obecnej władzy, odbywały się w całym kraju. Demonstracja w stolicy ma być ich podsumowaniem.

Godzinę później na ten sam plac przyjdą zwolennicy rządzących. W tym tygodniu Partia Regionów zorganizowała w kilkunastu miastach marsze pod hasłem „Do Europy bez faszystów”. Do udziału zmuszano pracowników sfery budżetowej i studentów. Domiemanymi „faszystami” mają być przedstawiciele opozycji, szczególnie ci należący do prawicowej Swobody.

Prawdopodobnie część uczestników jednej i drugiej manifestacji będą stanowić majdan-arbeiterzy, czyli studenci i emeryci, którzy dorabiają biorąc udział w protestach. Już kilka dni temu w portalach społecznościowych pojawiły się ogłoszenia o pracy w sobotę 18 maja na demonstracjach w stolicy.