Co najmniej 17 godzin ciężkiej walki na 533 kilometrach trasy w czterech krajach i 300 kolarzy – amatorów - tak będzie wyglądał 1. Wyszehradzki Rajd Kolarski. Kolarze wystartują 17 maja w Budapeszcie. Meta wyścigu znajduje się w Krakowie.

Autorem pomysłu na wyścig łączący kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4) jest szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Do idei ministra przyłączyli się także ministrowie Spraw Zagranicznych pozostałych krajów V4: Czech – Karel Schwarzenberg, Słowacji – Miroslav Lajčák i Węgier – János Martonyi.

"Głównym celem Rajdu jest rozpowszechnienie idei współpracy między państwami V4 w społeczeństwach Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz w innych krajach europejskich i krajach Partnerstwa Wschodniego, a także podkreślenie polskiego przewodnictwa w V4. Rajd kolarski jest odzwierciedleniem rozwoju regionu. Budujemy drogi, łączniki gazowe z Czechami, a ze Słowacją zaczynamy usprawniać połączenia kolejowe. Cóż może być lepszą ilustracją tego, że wreszcie nasz region jest zintegrowany, że wreszcie daje się przejechać szybko i wygodnie przez cztery nasze kraje, jak właśnie rajd kolarski" – mówił minister Radosław Sikorski na konferencji nt. idei, trasy i zasad Rajdu.

W 1. Wyszehradzkim Rajdzie Kolarskim wystartuje blisko 300 uczestników: kobiet i mężczyzn. Rywalizować będą w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej. Zespół może liczyć minimum 5 osób – uwzględnione będą czasy indywidualne najlepszych 3 zawodników. Nagrody o łącznej wartości 100 000 euro zostały ufundowane przez szefów dyplomacji krajów V4. Zwycięzcy w kategorii mężczyzn i kobiet otrzyma po 10 000 euro. W rajdzie nagrodzonych zostanie 30 najlepszych zawodników. Organizatorzy przyznają również specjalne nagrody najlepszym kolarzom reprezentującym kraje Partnerstwa Wschodniego.

Głównym organizatorem jest firma Lang Team, która posiada duże doświadczenie w organizacji wielu prestiżowych imprez kolarskich takich jak Tour de Pologne UCI World Tour, należący do „Kolarskiej Ligi Mistrzów”.

Wyścigowi będą towarzyszyć imprezy okolicznościowe, jak pikniki i parady rowerowe, które będą organizowane na trasie rajdu oraz w stolicach krajów wyszehradzkich.

Polskie Przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4) rozpoczęło się 1 lipca 2012 r. i potrwa do 30 czerwca 2013 roku. Jest to czwarte przewodnictwo naszego kraju w V4. Program polskiej prezydencji został przyjęty przez rząd 15 czerwca 2012 r. Dokument oficjalnie zaprezentowano 22 czerwca 2012 r. podczas spotkania szefów rządów państw wyszehradzkich w Pradze. Hasłem przewodnim polskiej prezydencji jest „Grupa Wyszehradzka na rzecz integracji i spójności” (Visegrad 4 for Integration and Cohesion). Jej celem jest dalsze rozwijanie współpracy państw wyszehradzkich, przede wszystkim w kwestiach najbardziej istotnych zarówno z punktu widzenia regionu, jak i całej Unii Europejskiej.

Do zrealizowanych priorytetów polskiego przewodnictwa należy m.in. wypracowanie spójnego stanowiska państw V4 w negocjacjach nad Wieloletnimi Ramami Finansowymi na lata 2014-2020. Innym celem przewodnictwa jest pogłębianie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, niwelowanie transgranicznych braków ciągłości w przebiegu osi rozwojowych w regionie, wspomaganie rozwoju kontaktów szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego oraz wspieranie prointegracyjnych aspiracji państw Bałkanów Zachodnich, a także rozwój i implementacja Partnerstwa Wschodniego.