Sąd apelacyjny w Mediolanie utrzymał w mocy wyrok czterech lat pozbawienia wolności dla Silvio Berlusconiego. Były premier Włoch był oskarżony o kolosalne oszustwo podatkowe, związane z zakupem praw do emisji filmów dla jego telewizji Mediaset.

Poprzedni wyrok zapadł w październiku ubiegłego roku i został uznany przez Berlusconiego za “polityczny”. Sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji, w tym także pięcioletni zakaz sprawowania urzędów publicznych przez byłego premiera, który po lutowych wyborach do parlamentu jest senatorem.

Wraz ze swymi współpracownikami Berlusconi, jako właściciel koncernu medialnego Mediaset, miał stworzyć przestępczy system zawyżania kosztów, przez co nie odprowadził do urzędu skarbowego ponad 21 milionów euro. Połowę tej sumy Berlusconi złożył w październiku w sądzie w charakterze gwarancji.

Obrońcy byłego premiera uważają, że dzisiejszy wyrok świadczy o uprzedzeniu do niego mediolańskiego sądu i zapowiedzieli odwołanie się od wyroku do Sądu Najwyższego.