Specjalna komisja przy prezydencie Ukrainy nie zaleca Wiktorowi Janukowyczowi ułaskawienia Julii Tymoszenko. Podanie w tej sprawie złożyły ponad tydzień temu deputowane opozycji.

Komisja uzasadniła swoją decyzję tym, że nie zakończono jeszcze śledztw w dwóch sprawach dotyczących Julii Tymoszenko i w związku z tym sądy nie podjęły żadnej decyzji. W oświadczeniu komisji napisano także, że trzeba wziąć pod uwagę to, że była premier nie odbyła jeszcze połowy kary. Stąd jest za wcześnie, aby rozważać możliwość ułaskawienia.

Julia Tymoszenko została aresztowana w sierpniu 2011 roku, a w październiku tego samego roku wydano wyrok w -tak zwanej- sprawie gazowej: 7 lat więzienia. Od tego czasu do Wiktora Janukowycza przyszło ponad sto różnych próśb o ułaskawienie byłej premier.

Na razie w stosunku do Julii Tymoszenko wszczęte są dwa postępowania sądowe. Pierwsze dotyczy zabójstwa deputowanego i biznesmena Jewhena Szczerbania,a drugie działalności firmy Zjednoczone Systemy Energetyczne.

7 kwietnia kolonię karną koło Czernihowa opuścił były minister spraw wewnętrznych i jeden z największych oponentów politycznych obecnych władz Jurij Łucenko. Został on ułaskawiony przez prezydenta. Oficjalnie na prośbę ukraińskiej rzecznik praw człowieka Walerii Łutkowskiej.