Ciężarne Polki nie stronią od używek. Co dziesiąta kobieta spodziewająca się dziecka pije alkohol, a 2 procent przyjmuje środki uspokajające lub nasenne. Takie są wyniki badań Głównej Inspekcji Sanitarnej z ubiegłego roku.

Według danych profesora Witolda Zatońskiego z warszawskiego Centrum Onkologii nawet 30 procent ciężarnych pali papierosy, a ponad jedna piąta jest narażona na wdychanie dymu tytoniowego, co jest równie niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Noworodki palących matek rodzą się mniejsze, niedotlenione i późniejszym okresie życia bardziej narażone na wystąpienie chorób kardiologicznych i onkologicznych.

Ginekolog profesor Romuald Dębski podkreślił, że picie alkoholu w ciąży jest zagrożeniem dla płodu. Spożywanie wina czy piwa zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka z alkoholowym zespołem płodowym.

Aby przekonać przyszłe matki do zmiany zachowań GIS realizuje Profilaktyczny Program w zakresie przeciwdziałania uzależnienia od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. W ramach programu zaplanowano szkolenia personelu medycznego, nauczycieli programy edukacyjne dla szkół ponadgimnazjalnych i zakładów pracy.