Prezydent Bronisław Komorowski wręczył nominacje nowym ministrom. Zmiany w rządzie, które w ubiegłym tygodniu ogłosił premier Donald Tusk, zostały tym samym oficjalnie zatwierdzone.

Na stanowisko wicepremiera został powołany minister finansów Jacek Rostowski. Nowym szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Komitetu Stałego Rady Ministrów - w miejsce Tomasza Arabskiego - został dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. Nowym szefem MSW został Bartłomiej Sienkiewicz. Tomasz Arabski został odwołany z funkcji w Kancelarii Premiera, bowiem zamierza ubiegać się o stanowisko ambasadora Polski w Madrycie.

Bronisław Komorowski podziękował odchodzącym ministrom - Tomaszowi Arabskiemu oraz Jackowi Cichockiemu za dotychczasową pracę. Życzył im powodzenia w pracy na nowych stanowiskach w podejmowaniu nowych wyzwań. Życząc powodzenia nowo nominowanym, prezydent dużo uwagi poświęcił nominacji na stanowisko wicepremiera dla Jacka Rostowskiego. Bronisław Komorowski podkreślił, że jest to nie tylko akt podkreślający pozycję ministra Rostowskiego w rządzie, ale też zapowiedź ważnych wyzwań przed, którymi stanie rząd. Chodzi przede wszystkim o przygotowanie Polski do przyjęcia w przyszłości europejskiej waluty.

Donald Tusk poręczył za nowych ministrów. Podczas oficjalnego wręczenia nominacji przez prezydenta Bronisława Komorowskiego premier zapewnił, że są oni w stanie sprostać każdemu wyzwaniu. Szef rządu podkreślił, że w trudnym dla Polski okresie nowy szef jego kancelarii Jacek Cichocki, nowy szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz oraz wicepremier Jacek Rostowski będą dbali o dobro naszego kraju. Premier Donald Tusk dodał, że polityka obecnie wymaga szczególnej odporności, siły i determinacji, których źródłem jest głęboki patriotyzm. Jego zdaniem, wszystkie te cechy reprezentował odchodzący dziś z kancelarii Tomasz Arabski. Tusk zapewnił, że był on "fundamentem wzajemnego zaufania" w Radzie Ministrów.

Jest to trzecia zmiana w rządzie Donalda Tuska od powołania go w listopadzie 2011 roku. W lipcu ubiegłego roku odwołany został minister rolnictwa Marek Sawicki, którego zastąpił Stanisław Kalemba. W listopadzie z rządu odszedł Waldemar Pawlak, którego na stanowiskach wicepremiera i ministra gospodarki zastąpił Janusz Piechociński.