Zmiany w prawie budowlanym, w ustawie o zdrowiu publicznym, o refundacji leków, o systemie oświaty - m.in. takie inicjatywy legislacyjne zapowiada na 2013 r. PSL. Ludowcy chcą też powołać w klubie Zespół Sprytnych Regulacji, który ma się zająć upraszczaniem prawa.

Szef klubu PSL Jan Bury poinformował na środowej konferencji w Sejmie o projektach ustaw, które PSL chce złożyć w 2013 r.

Będzie to m.in. projekt ustawy o wsparciu finansowym gmin o ograniczonych możliwościach rozwojowych ze względu na położenie w granicach obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych. Według Burego takich gmin jest kilkaset. "Chcemy tym gminom podać pomocną dłoń" - dodał poseł.

Bury zapowiedział też złożenie projektów nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, Prawa łowieckiego, Prawo budowlanego, ustawy o refundacji leków, o systemie oświaty czy projektu ustawy "dzieci w sieci". "Opracujemy kompleksową regulację prawną, by przeciwdziałać niebezpieczeństwom, które dzisiaj czyhają na dzieci w internecie" - podkreśliła senator PSL Andżelika Możdżanowska.

Odnosząc się do zapowiedzi zmian w Prawie budowlanym podkreśliła, że obecnie łatwiej jest wybudować dom niż zdobyć dokumentację do tego potrzebną. "Będziemy pracowali nad przyspieszeniem wydawania decyzji budowlanych" - dodała.

Według Możdżanowskiej nowelizacja ustawy o systemie oświaty będzie polegała na wprowadzeniu w ostatniej klasie gimnazjum lub pierwszej klasie liceum kilkudniowych praktyk zawodowych "w różnych podmiotach funkcjonujących na lokalnym rynku".

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak podkreślił, że eksperci pracują nad kompleksową nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym. "Przedłożymy ją w pierwszym kwartale 2013 r."- dodał.

Bury zapowiedział też powołanie w ramach klubu PSL "Zespołu Sprytnych Regulacji". Jak mówił, zespół będzie się zajmował "kontynuacją pomysłów deregulacyjnych", a także "precyzyjną depilacją prawa tam, gdzie ono jest złe albo niepotrzebne, albo tam, gdzie tworzy niepotrzebne bariery dla rozwoju przedsiębiorców, dla gospodarki".

"Tam gdzie jest zbyt sztywny gorset, będziemy chcieli, aby zespół proponował rozwiązania legislacyjne, które ułatwią życie przedsiębiorcom, ludziom, obywatelom w Polsce" - dodał Bury.

Według biura prasowego PSL celem zespołu będzie opracowanie szeregu nowelizacji poszczególnych ustaw z różnych dziedzin i gałęzi prawa - administracyjnego, cywilnego, gospodarczego.

Politycy PSL przypomnieli też projekty ustaw złożonych przez ich klub w 2012 roku, które są procedowane w Sejmie. Wśród nich są m.in: projekt ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, projekt ustawy o sądach rejonowych czy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Grzeszczak przypomniał, że PSL złożyło projekt Prawa spółdzielczego, który "przywraca więź członka ze spółdzielnią". Podkreślił, że obecna ustawa pochodzi z 1982 roku i "nie przystaje do obecnej rzeczywistości".

"Środowisko spółdzielcze to 8 mln członków w 16 różnych branżach i ponad 300 tys. miejsc pracy" - zaznaczył.