Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, najwięcej głosów - 34 proc. - uzyskałaby PO; na drugim miejscu uplasowałoby się PiS z 26-procentowym poparciem - wynika z grudniowego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: SLD, PSL i RP.

Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymałyby po 7 proc. głosów. Ruch Palikota uzyskałby 6-procentowe poparcie.

Poniżej 5-procentowego progu wyborczego znalazłyby się: Solidarna Polska z 2 proc. głosów oraz Nowa Prawica i Polska Jest Najważniejsza z 1-procentowym poparciem.

TNS Polska zwraca uwagę, że w porównaniu z poprzednim - listopadowym - badaniem notowania większości partii nie zmieniły się znacząco.

Notowania PO pozostały bez zmian; o 3 pkt. proc. wzrosło poparcie dla PiS; o 1 pkt. proc. spadło dla SLD; o 2 pkt. proc. poprawiły się wyniki PSL; RP ma takie same notowania jak w minionym miesiącu.

16 proc. osób, które zadeklarowały zamiar udziału w wyborach, nie było zdecydowanych, na kogo głosować. To o 3 pkt. proc. mniej niż przed miesiącem.

Jeżeli uwzględni się tylko ankietowanych, którzy wiedzą, na jaką partię by zagłosowali, PO popierana jest przez 40 proc. z nich, PiS - 30 proc., SLD - 9 proc., PSL - 9 proc., a Ruch Palikota - 7 proc.

25 proc. badanych zdecydowanie, a 31 proc. raczej wzięłoby udział w głosowaniu. 14 proc. respondentów raczej nie poszłoby do urn. 23 proc. zdecydowanie by nie głosowało. Pozostałe 7 proc. respondentów nie wiedziało, jak by się zachowało. W porównaniu z listopadem odsetek osób zdecydowanie chcących uczestniczyć w wyborach spadł o 6 pkt. proc.

Sondaż Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska zrealizowano w dniach 6-9 grudnia 2012 r. na reprezentatywnej, losowej 972-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia.