Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wypowiadając się na temat przyszłości Unii Europejskiej ocenił, że pożądanym rezultatem jest unia polityczna "bez złudzeń" co do tworzenia jednego superpaństwa - poinformowało w sobotę MSZ.

Szef polskiego resortu spraw zagranicznych wziął udział w sobotę w Cannes w World Policy Conference.Tematem rozmów polityków i naukowców, uczestniczących w konferencji, która potrwa do poniedziałku, są m.in. kwestie stanu gospodarki światowej, przyszłości Unii Europejskiej, a także ocena sytuacji na Bliskim Wschodzie.

"Podstawowe pytanie o przyszłość Unii Europejskiej pozostaje bez zmian. Moim zdaniem pożądany rezultat to unia polityczna, składająca się z państw członkowskich, jednak bez złudzeń co do tworzenia jednego europejskiego superpaństwa" - powiedział Sikorski. Minister zaproponował też konkretne działania, takie jak wspólna ochrona granicy zewnętrznej UE; wskazał również na celowość podkreślania sukcesów UE - np. walki z piratami u wybrzeży Somalii.

W panelu poświęconym przyszłości UE wraz z Sikorskim uczestniczyli: Antonio Vitorino, b. minister obrony Portugalii; Joaquin Almunia, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej; Hubert V,drine, b. minister spraw zagranicznych Francji oraz Karl Kaiser z Harvard Kennedy School. Goście rozmawiali o przewidywanych kierunkach rozwoju UE nie tylko w wymiarze politycznym, lecz także ekonomicznym i monetarnym.

Reklama

World Policy Conference to doroczna konferencja międzynarodowa, która poświęcona jest m.in. promocji wartości demokratycznych i dobrego zarządzania. Pierwszą w październiku 2008 r. zorganizował Thierry de Montbrial, założyciel i dyrektor generalny Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI). W tym roku w dniach 7-10 grudnia odbywa się jej piąta edycja.