W ciągu dwóch pierwszych dni wydłużonego weekendu w 211 wypadkach na polskich drogach zginęło 15 osób, a 275 zostało rannych; policjanci zatrzymali też 574 pijanych kierowców - poinformowała w piątek Komenda Główna Policji.

Od środy trwa policyjna akcja "Znicz 2012". Więcej funkcjonariuszy jest m.in. na drogach krajowych, wyjazdowych z miast i w okolicach cmentarzy. Kontrolowana jest prędkość, trzeźwość kierowców i stan techniczny aut. Policjanci szczególną uwagę zwracają na to, czy dzieci są przewożone w fotelikach, a wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy oraz czy pojazdy nie są przeładowane.

Jak poinformował w piątek PAP nadkom. Robert Horosz z Komendy Głównej Policji, w środę i czwartek na polskich drogach doszło do 211 wypadków. Zginęło w nich 15 osób, a 275 zostało rannych. Policjanci zatrzymali również 574 nietrzeźwych kierowców.

Największego natężenia ruchu policjanci spodziewają się w niedzielę po południu i wieczorem. "Niemniej już teraz apelujemy do kierowców, żeby nie decydowali się na powroty w niedzielę późnym wieczorem. Ciemności, gorsze warunki atmosferyczne, pośpiech i zmęczenie - to wszystko nie wpływa pozytywnie na jazdę" - powiedział Horosz.

Jak dodał, w piątek rano nie odnotowano poważniejszych korków na drogach krajowych i wylotowych z większych miast. "Apelujemy przede wszystkim o rozsądek, żeby kierowcy pamiętali, że od tego, jak oni zachowują się na drodze, zależy nie tylko ich bezpieczeństwo, ale i bezpieczeństwo innych użytkowników dróg" - przypomniał Horosz. Zwrócił też uwagę, że kierowcy wciąż zapominają, by zabrać ze sobą konieczne dokumenty - prawo jazdy, dowód rejestracyjny i dokument ubezpieczenia pojazdu.

W czwartek policjanci z Ostródy (Warmińsko-mazurskie) zatrzymali kierowcę, który po drodze S7 pędził z prędkością 238 kilometrów na godzinę. Został ukarany 500-złotowym mandatem i 10 punktami karnymi.

Już wcześniej policjanci apelowali, by na cmentarze raczej nie jeździć samochodami osobowymi, lecz korzystać z komunikacji miejskiej lub skorzystać z dobrej pogody i zrobić sobie spacer. Zwracali też uwagę, że mimo słonecznej aury jezdnie mają prawo być śliskie, szczególnie nad ranem, w nocy, w pobliżu obszarów zalesionych, zbiorników wodnych, na przejściach dla pieszych i na wzniesieniach.

Funkcjonariusze przypominają, że za kierownicę nie wolno siadać pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Proszę też, by przed wyruszeniem w drogę sprawdzić stan techniczny pojazdu. Zwracają też uwagę, że jak co roku w rejonie wielu cmentarzy organizacja ruchu jest zmieniona, a strumieniem pojazdów kierują policjanci.

Tegoroczna akcja "Znicz" rozpoczęła się w środę i potrwa do niedzieli. Bierze w niej udział ok. 10 tys. funkcjonariuszy wspieranych przez 700 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.