Brytyjski minister spraw zagranicznych William Haque wezwał w poniedziałek Ekwador do szybkiego wznowienia rozmów o dalszym losie twórcy demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a, ukrywającego się od czerwca na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie.

"Nasze kraje powinny wykazać zdolność do znalezienia dyplomatycznego rozwiązania" - napisał Haque w oświadczeniu, o którym poinformowała agencja AP. Jego zdaniem Ekwador powinien wznowić negocjacje "tak szybko, jak to możliwe".

41-letni Australijczyk przebywa od czerwca na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Ekwador udzielił mu azylu politycznego. Assange obawia się, że władze Wielkiej Brytanii deportują go do Szwecji, która z kolei może wydać go Stanom Zjednoczonym. Za ujawnienie setek tysięcy poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej może grozić mu kara śmierci lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Szwedzka prokuratura chce przesłuchać Assange'a w charakterze podejrzanego. Oskarża twórcę WikiLeaks o seksualne molestowanie w sierpniu 2010 roku dwóch kobiet, z których jedną jakoby zgwałcił.

Władze brytyjskie zapowiedziały, że są zdecydowane przekazać Assange'a Szwecji. Założyciel WikiLeaks twierdzi, że oskarżenia o gwałt i napaść seksualną są nieprawdziwe.