W Rosji nie powstanie z powodów ograniczeń budżetowych sieć superszybkich połączeń kolejowych, których budowę wiązano z organizacją przez ten kraj w 2018 roku finałów mistrzostw świata w piłce nożnej - poinformował w czwartek rosyjski dziennik "Wiedomosti".

"Wydatki na budowę superszybkich magistrali kolejowych nie są przewidziane w projekcie budżetu federalnego na lata 2013-2015" - pisze dziennik powołując się na kilku urzędników.

Gazeta przypomina, że superszybkie pociągi, jeżdżące z prędkością 350-400 km na godzinę, miały połączyć Moskwę z kilkoma miastami, w których mają się odbyć mecze Mundialu 2018. Superszybka kolej miała m.in. połączyć Moskwę z Petersburgiem i Jekaterynburgiem.

Koszt linii Moskwa-Petersburg jest szacowany na równowartość 28 mld euro, na dwukrotnie więcej szacuje się koszty połączenia z Jekaterynburgiem na Uralu przechodzącego przez Niżni Nowogród i Kazań.

Państwo miało sfinansować 70 procent robót.

Według cytowanej przez "Wiedomosti" osoby z otoczenia wicepremiera Igora Szuwałowa, który odpowiada za przygotowania do Mundialu, mistrzostwa można przeprowadzić i bez superszybkich kolei; wystarczy zbudować zwykłe linie i zmodernizować istniejące.