Ryszard Smolarek, były współpracownik bezpieki o pseudonimie TW "Monika", ma szansę szefować obracającej miliardami państwowej agencji - ujawnia "Rzeczpospolita".

Obok Bogusława Nadolnika Smolarek jest jednym z dwóch kandydatów na stanowisko prezesa Agencji Rynku Rolnego. Ministerstwo Rolnictwa wspólnie z resortem finansów zastanawiają się właśnie nad wyborem jednego z nich. Za kilka dni ich rekomendacja trafi na biurko premiera Donalda Tuska, który oficjalnie nominuje szefa ARR.

Z nieoficjalnych informacji jakie pozyskała "Rzeczpospolita" wynika, że minister rolnictwa Marek Sawicki jako preferowanego przez siebie kandydata wskazał Smolarka.

Ryszard Smolarek po ponad dziesięciu latach chce wrócić do życia publicznego. W lipcu 2001 r. sąd uznał go bowiem za kłamcę lustracyjnego i ukarał dziesięcioletnim zakazem pełnienia funkcji publicznych.

Reklama

Od swojej przeszłości już się nie odcina. "Cała moja współpraca polegała na tym, że napisałem sprawozdanie z praktyk i charakterystykę rolnika, u którego jako student byłem na praktyce w RFN. Wcześniej odmawiano mi przyznania paszportu" - mówi Smolarek. Jak przekonuje, swoją karę już odbył.