Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował w poniedziałek zwycięstwa w niedzielnych wyborach nowemu prezydentowi Egiptu Mohamedowi Mursiemu. Wyraził nadzieję na utrzymywanie konstruktywnych relacji Rosji z Egiptem.

"Szef państwa wyraził nadzieję na konstruktywną współpracę z nowymi władzami Egiptu w celu rozwijania stosunków rosyjsko-egipskich oraz zapewnienia pokoju i stabilizacji na Bliskim Wschodzie" - poinformowały w komunikacie służby prasowe Kremla.

Umiarkowany islamista Mursi, który kandydował z ramienia Bractwa Muzułmańskiego, zdobył w drugiej i decydującej turze wyborów prezydenckich 51,73 proc. głosów, pokonując Ahmeda Szafika, byłego dowódcę sił powietrznych Egiptu i ostatniego premiera reżimu obalonego w lutym zeszłego roku Hosniego Mubaraka.

Zwycięstwa Mursiemu pogratulowała już w niedzielę Unia Europejska, podkreślając że ostatnie wybory były "historyczną chwilą dla Egiptu". Stany Zjednoczone zaznaczyły, że wybory te były "kamieniem milowym" egipskiej transformacji demokratycznej.