Stanowisko Rosji w tej sprawie polskiej wiceminister spraw zagranicznych Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz w Moskwie przekazał wiceminister spraw zagranicznych FR Władimir Titow.

"Ze strony rosyjskiej stanowczo podkreślono konieczność uregulowania wszystkich problemów związanych z jak najszybszym powrotem do domu rosyjskich kibiców zatrzymanych w Polsce w wyniku znanych incydentów, do jakich doszło podczas piłkarskich mistrzostw Europy" - poinformowało MSZ Rosji na swojej stronie internetowej.

Polskie MSZ w komunikacie podało: "Strona rosyjska podniosła kwestię możliwie szybkiego powrotu do Rosji osób zatrzymanych w wyniku incydentów. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odpowiedziała, że w Polsce tego typu sprawy toczą się i będą toczyć zgodnie z obowiązującym prawem". Przestępcami lub oskarżonymi o przestępstwa zajmują się - jak dodał rzecznik resortu Marcin Bosacki - prokuratury i sądy. Według komunikatu polskiego MSZ podczas spotkania "podkreślono dobrą współpracę policji polskiej i rosyjskiej w związku z incydentami 12 czerwca przy okazji meczu Polska - Rosja".

Rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Patrycja Loose powiedziała w piątek PAP, że dotąd w sprawie skazanych kibiców rosyjskich nie wpłynęło do ministerstwa żadne pismo od strony rosyjskiej. Jak podkreśliła, minister nie ma tu żadnej mocy decyzyjnej, a ewentualne decyzje o tym, gdzie karę mają odbywać obywatele Rosji skazani przez polskie sądy, należą do sądu, a nie do ministerstwa.

W związku z incydentami podczas Euro 2012 w Polsce pociągnięto do odpowiedzialności 27 obywateli Rosji. Siedmiu zostało aresztowanych.

Sprawa rosyjskich pseudokibiców zatrzymanych w Polsce była jednym z tematów konsultacji politycznych Titowa i Pełczyńskiej-Nałęcz. Według MSZ FR w toku tych konsultacji "dokonano szczegółowej inwentaryzacji stosunków dwustronnych i rezultatów funkcjonowania podstawowych mechanizmów współpracy w kontekście planowanego na ten rok w Moskwie posiedzenia Komitetu Strategii Współpracy Rosyjsko-Polskiej pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych dwóch krajów".

"Titow i Pełczyńska-Nałęcz wymienili poglądy na aktualne problemy relacji między Rosją a Unią Europejską oraz inne kwestie międzynarodowego porządku dziennego" - podało rosyjskie MSZ.

Według komunikatu polskiego MSZ rozmowy polsko-rosyjskie dotyczyły także: bliskiego uruchomienia małego ruchu granicznego między regionami północnej Polski a obwodem kaliningradzkim, działalności polsko-rosyjskich Centrów Dialogu i Porozumienia, wymiany młodzieżowej oraz kwestii historycznych. "Poruszono też sprawę zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem" - podano w komunikacie.