MSZ podało, że blisko 60 proc. osób biorących udział w badaniu było w Polsce po raz pierwszy. Niemal wszyscy ankietowani zadeklarowali również, że polecą wizytę w Polsce swoim znajomym.

"Większość badanych - 91 proc. - bardzo dobrze oceniła atmosferę w trakcie Euro 2012 w Polsce. 77 proc. zagranicznych turystów i kibiców pozytywnie oceniło transport, a 85 proc. w czasie pobytu w miastach gospodarzach czuje się w naszym kraju bezpiecznie" - podał resort spraw zagranicznych.

Zdecydowane pochwały zebrali polscy wolontariusze miejscy, którzy zdaniem zagranicznych uczestników turnieju wykazują się dużą wiedzą i kompetencją, bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, komunikatywnością oraz dużą chęcią niesienia pomocy i wsparcia. "Ogólna ocena dla pracy wolontariuszy miast gospodarzy to aż 88 proc. pozytywnych wskazań respondentów" - napisano w komunikacie.

88 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło również polskie oficjalne Strefy Kibica. 90 proc. pochwaliło atmosferę, jaka panuje w FanZonach, 86 proc. - bezpieczeństwo, a 85 proc. - lokalizację.

Badanie zostało przeprowadzone przez PBS 8 i 10 czerwca, czyli w pierwszych dniach meczów w Polsce, wśród 500 zagranicznych turystów i kibiców, w każdym z czterech miast gospodarzy mistrzostw w Polsce. Łącznie dało to 2000 ankietowanych osób. Badanie było realizowane na grupie osób powyżej 15. roku życia, przed, w trakcie i po meczu.

MSZ poinformowało także, że polska ambasada w Dublinie otrzymała w piątek "bardzo miłego maila" od irlandzkiego kibica, który odwiedził nasz kraj w czasie Euro. "Jest on zachwycony gościnnością Polaków, która go tu spotkała" - podkreślił resort.