Sąd koronny w Downpatrick w Irlandii Północnej skazał polskiego kapitała statku towarowego, 55-letniego Mirosława P., na rok pozbawienia wolności za doprowadzenie w stanie nietrzeźwym do zderzenia jego statku z promem pasażerskim - podała telewizja UTV.

Do incydentu doszło 7 marca u ujścia rzeki Lagan u wschodniego wybrzeża Irlandii Płn. Na pokładzie promu Stena Feronia znajdowało się 92 pasażerów. Wprawdzie nikt z nich nie odniósł większych obrażeń, ale zniszczenia obu statków oszacowano na 1 mln funtów.

We krwi Mirosława P. stwierdzono zawartość alkoholu trzykrotnie wyższą od dopuszczalnej. Na rozprawie kapitan przyznał, że na krótko przed zderzeniem wypił w kajucie 6-7 piw, ponieważ był przygnębiony wiadomością o chorobie żony. Dotychczas na służbie nigdy nie pił. Przyznał się do winy i wyraził skruchę.

Sąd uznał, że kapitan nie dopełnił obowiązku obserwacji i niewłaściwie nawigował statkiem "Union Moon" przewożącym ciężki ładunek. Statek zboczył z kursu o 20 stopni. Adwokat Mirosława P. powiedział sądowi, że jego klient stracił pracę i mimo 30 lat doświadczenia nie będzie mógł wrócić do zawodu.

Reklama