Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble opowiedział się w czwartek za bezpośrednimi wyborami prezydenta UE. Polityk odebrał w Akwizgranie Międzynarodową Nagrodę Karola Wielkiego za wybitne zasługi dla jedności Niemiec i Europy.

Schaeuble wykorzystał przemówienie podczas uroczystości wręczenia mu prestiżowej nagrody w Sali Koronacyjnej ratusza w Akwizgranie, by zaapelować o dalszą polityczną integrację w UE i reformę jej instytucji. "Teraz musimy stworzyć unię polityczną Europy" - powiedział.

"Kraje Unii Europejskiej muszą się porozumieć co do tego, jak wzmocnić i zdemokratyzować instytucje UE i jakie kompetencje chcą albo muszą jej powierzyć - dodał. - Tylko idąc naprzód możemy obronić to, co osiągnęliśmy na naszym kontynencie". "Nie chcemy jednak europejskiego superpaństwa" - podkreślił.

Według Schaeublego demokratyczną legitymację europejskich instytucji należy wzmocnić m.in. poprzez bezpośrednie wybory prezydenta UE. "Byłby on politycznym szefem europejskiej egzekutywy, w którą powinna się przekształcić Komisja Europejska" - powiedział.

"Polityczna jedność Europy musi mieć twarz, która będzie reprezentować rzeczywista władzę" - powiedział.

Zdaniem niemieckiego ministra Parlament Europejski powinien też otrzymać prawo inicjatywy ustawodawczej. Schaeuble opowiedział się też za stworzeniem w UE systemu dwuizbowego: z Parlamentem Europejskim i izbą reprezentującą państwa członkowskie.

Schaeuble ostrzegł, że "świat nie będzie chciał zbyt długo czekać" na UE. "Dlatego trzeba działać szybko" - powiedział. Aktualny kryzys jest - jego zdaniem - szansą, by wyciągnąć naukę z błędów i rozpocząć reformy.

Podkreślił, że przyznana mu Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego będzie dla niego zachętą do działania, by rozwijać integrację europejską. "Jest jeszcze wiele do zrobienia" - powiedział.

Według kapituły nagrody Wolfgang Schaeuble przyczynił się w ciągu minionych 30 lat do pogłębienia jedności europejskiej oraz stabilizacji unii walutowej. Szczególnie w czasach kryzysu nadawał znaczące impulsy dla postępu integracji w kierunku unii politycznej - uznała kapituła prestiżowego wyróżnienia. Zaś premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który wygłosił laudację na cześć niemieckiego polityka, nazwał go "niemieckim i europejskim patriotą".

Przyznawana od 1950 roku Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego jest jednym z najważniejszych europejskich wyróżnień. W 2010 roku otrzymał ją polski premier Donald Tusk.