W niedzielę działacze PiS wybrali szefów w kolejnych okręgach: legnicko-jeleniogórskim, podlaskim, bielskim, gdyńsko-słupskim, sieradzkim, rybnickim, nowosądeckim, kalisko-leszczyńskim, pilskim i chełmskim. W okręgu konińsko-gnieźnieńskim wybory zostały przeniesione na inny termin.

Delegaci w każdym z 40 okręgów głosują nad jednym kandydatem na szefa, zarekomendowanym przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na szefów okręgów zgłosiła się większość obecnych pełnomocników okręgowych struktur PiS; w niektórych miejscach tylko oni wyrazili chęć startu, złożyli wymagany plan działania i dostali rekomendację władz.

Poseł i wiceprezes PiS Adam Lipiński został wybrany na przewodniczącego struktur tej partii w okręgu legnicko-jeleniogórskim. Jego kandydaturę poparło ok. 85 proc. delegatów. Lipiński zastąpi na tym stanowisku dotychczasową pełnomocniczkę okręgową, posłankę Elżbietę Witek.

Lipiński, który pełni także funkcję przewodniczącego Dolnośląskiej Rady Regionalnej PiS, powiedział PAP, że nie zamierza rezygnować z żadnych funkcji.

Przewodniczącym struktur PiS w woj. podlaskim został dotychczasowy przewodniczący, poseł Krzysztof Jurgiel. W zjeździe uczestniczyło 245 z 362 uprawnionych delegatów. Jurgiel zdobył 202 głosy (30 osób było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu).

Jurgiel szefem PiS w Podlaskiem został po tragicznej śmierci Krzysztofa Putry, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Obecnie jest przewodniczącym sejmowej komisji ds. rolnictwa.

Janusz Śniadek został wybrany na prezesa struktur partii w okręgu gdyńsko-słupskim

Na konferencji prasowej Jurgiel poinformował, że na zjeździe podjęto dziewięć uchwał programowych i jedno stanowisko. Uchwały dotyczą m.in. działań koalicji PO-PSL w Podlaskiem, które oceniane są przez PiS krytycznie, a także priorytetów rozwoju województwa - to m.in. nowy program dla Polski Wschodniej oraz przywrócenie lub przyspieszenie realizacji takich inwestycji jak: lotnisko regionalne czy droga ekspresowa S8. Przyjęte stanowisko dotyczy powołania przez zarząd okręgu grupy, która będzie monitorowała sytuację na Białorusi i współpracowała z zespołem parlamentarnym ds. Białorusi.

Poseł PiS Stanisław Szwed został szefem okręgu bielskiego. Zastąpił na tym stanowisku posła Jacka Falfusa. "Ta zmiana ma uaktywnić struktury, żeby doprowadzić do sytuacji, w której PiS będzie widoczniejszy na zewnątrz. Chciałbym stać się widoczniejszą twarzą partii w regionie. (...) Chcę także nawiązać współpracę z wszystkimi środowiskami, które nas wspierają" - powiedział Szwed w rozmowie z PAP.

Szwed ma 56 lat. W Sejmie zasiada już czwartą kadencję. Od 1980 r. jest związany z NSZZ Solidarność.

Były przewodniczący NSZZ Solidarność, poseł PiS Janusz Śniadek, został w niedzielę wybrany na prezesa struktur partii w okręgu gdyńsko-słupskim. Jak poinformowała PAP posłanka Jolanta Szczypińska, w tajnym głosowaniu Śniadek uzyskał poparcie 117 delegatów, 50 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Kilka miesięcy przed zjazdem chęć ubiegania się o tę funkcję zgłosiło troje posłów: dotychczasowa pełnomocnik partii Jolanta Szczypińska, Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Jarosław Sellin. W minioną środę Szczypińska, która kierowała okręgowymi strukturami partii przez 11 lat, ogłosiła rezygnację z udziału w wyborach. PAP powiedziała wówczas, że zrobiła to z powodów osobistych.

Arciszewska-Mielewczyk i Sellin podtrzymali chęć kandydowania. W źródłach partyjnych PAP dowiedziała się jednak, że rekomendację Rady Politycznej na funkcję prezesa okręgu otrzymał Śniadek.

Prezesem PiS w okręgu sieradzkim (Łódzkie) wybrano w niedzielę Marka Matuszewskiego. Jego kandydaturę na to stanowisko poparło 144 delegatów, 80 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Będzie to jego druga kadencja w fotelu szefa sieradzkich struktur partii. Po raz pierwszy na stanowisko szefa okręgu został wybrany w 2007 r.; ostatnio był pełnomocnikiem okręgowym PiS w Sieradzu.

Senator Stanisław Kogut został w niedzielę wybrany szefem PiS w okręgu nowosądeckim

W Rybniku szefem okręgu PiS został poseł tej partii, b. wiceminister zdrowia za rządów PiS, Bolesław Piecha. Poparło go 90 spośród 140 delegatów. Pochodzący z Rybnika Piecha jest lekarzem ginekologiem. Posłem jest od 2001 r.; kieruje sejmową komisją zdrowia. Wcześniej był rybnickim radnym i dyrektorem miejscowego szpitala.

Wybory w okręgu kalisko-leszczyńskim wygrał poseł Adam Rogacki. W okręgu konińsko-gnieźnieńskim wybory - ze względów proceduralnych - zostały przeniesione na inny termin. Jak poinformowało biuro prasowe PiS, zjazd w okręgu nr 37 w Koninie został przerwany "w związku z nieprawidłową procedurą weryfikacji delegatów".

W okręgu poznańskim w wyborach zwyciężył poseł Tadeusz Dziuba, a w pilskim poseł Maks Kraczkowski.

Poseł Sławomir Zawiślak został szefem PiS w okręgu chełmskim. "Za jego kandydaturą głosowało 149 delegatów, 39 było przeciw, a pięć osób wstrzymało się od głosu" - poinformował koordynator zjazdu regionalnego PiS w okręgu chełmskim Mariusz Zańko.

W zjeździe, który odbył się we Włodawie, wzięło udział 193 delegatów, spośród 381 uprawnionych do głosowania w wyborach władz regionalnych partii. Okręg obejmuje 13 powiatów województwa lubelskiego. Zawiślak jest posłem PiS od 2005 r. Kieruje tą partią w okręgu chełmskim od marca ub. r. Poprzedni szef okręgu Tomasz Dudziński w listopadzie 2010 r. wystąpił z PiS i wstąpił do PJN.

Senator Stanisław Kogut został w niedzielę wybrany szefem PiS w okręgu nowosądeckim. Był on jedynym kandydatem na to stanowisko. Otrzymał 151 głosów; osiem osób było przeciwnych lub wstrzymało się od głosu. Wcześniej Kogut pełnił funkcję pełnomocnika w tym okręgu. W poprzedniej kadencji nowosądeckim PiS-em kierował Arkadiusz Mularczyk, który odszedł do Solidarnej Polski.