Wiceprezes PiS Adam Lipiński spotkał się w niedzielę we Wrocławiu z byłymi działaczami Porozumienia Centrum. "Chcemy odnowić kontakty i apelować do tych ludzi, by wrócili do polityki i skupili się wokół PiS" - powiedział PAP Lipiński.

Wrocławskie spotkanie b. działaczy Porozumienia Centrum (PC) z wiceprezesem PiS było drugim z kolei. Wcześniej Lipiński uczestniczył w takim spotkaniu w Legnicy. "W ciągu tego roku chcemy zorganizować kilkanaście spotkań w cały kraju (...) szacuję, że weźmie w nich udział około 2 tys. osób" - powiedział polityk w rozmowie z PAP.

Wyjaśnił, że celem spotkań jest integracja środowisk prawicowych wokół PiS. Chodzi przede wszystkim o b. członków PC, do którego - zdaniem Lipińskiego - na początku lat 90. należało około 40 tys. osób. "Ci ludzie w większości nie są aktywni politycznie (...) apelujemy do nich, by wrócili do polityki i skupili się wokół PiS" - mówił.

Lipiński poinformował, że na spotkania z b. członkami PC przychodzą również b. działacze innych partii chadeckich.

Porozumienie Centrum powstało w maju 1990 r. z inicjatywy działaczy zgromadzonych wokół Jarosława Kaczyńskiego

Pytany przez PAP, co PiS może zaoferować b. działaczom PC, Lipiński odpowiedział, że jeżeli "ktoś chce funkcjonować w życiu politycznym po prawej stronie, to PiS jest atrakcyjną ofertą". "PiS jest pokłosiem PC, nawiązuje do tamtych czasów i inspiracji i jednocześnie pokazuje, że inne projekty partii prawicowych nie wypaliły" - tłumaczył.

Porozumienie Centrum powstało w maju 1990 r. z inicjatywy działaczy zgromadzonych wokół Jarosława Kaczyńskiego, który stał na czele ugrupowania do 1997 r. W wyborach parlamentarnych w 1991 r. partia wprowadziła do Sejmu 44 posłów. W kolejnych, we wrześniu 1993 r., PC nie przekroczyło progu wyborczego. W 1997 r. partia wystartowała w wyborach do Sejmu z list Akcji Wyborczej Solidarność i uzyskała 14 mandatów.

W latach 1997-1999 partii przewodniczył Antonii Tokarczuk. Ostatnim liderem ugrupowania był obecny wiceprezes PiS Adam Lipiński. Grupa działaczy związanych z Lipińskim w 2001 r. przystąpiła do założonego przez Jarosława Kaczyńskiego Prawa i Sprawiedliwości. Niedługo po tym PC zakończyło działalność.