W poniedziałek minął termin zgłaszania kandydatur na szefów okręgów PiS. W większości okręgów o te funkcje ubiega się po kilku parlamentarzystów PiS, choć na przykład w Warszawie zgłosił się jeden kandydat - wiceszef partii Mariusz Kamiński.

Wybory szefów okręgów mają się odbyć do końca marca. Każda okręgowa struktura partii będzie głosować nad jednym kandydatem na szefa, którego ma zarekomendować prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ma on podjąć decyzję, kogo zaproponuje na szefa okręgu na podstawie szczegółowych planów działania przedstawionych mu przez chętnych do objęcia tej funkcji.

"Obowiązuje uchwała Komitetu Politycznego PiS, że zjazdy powinny odbyć się w pierwszym kwartale bieżącego roku. Zgodnie ze statutem zjazdy okręgowe wybierają kandydata na prezesa zarządu okręgowego na wniosek prezesa partii. To w jego gestii jest to, jaką przyjmie procedurę przy rekomendacji. Nie potrafię powiedzieć czy będzie podejmował decyzje osobiście, jednoosobowo, czy powoła komisję złożoną z członków Komitetu Politycznego" - powiedział we wtorek PAP szef komitetu Joachim Brudziński.

Brudziński nie chciał powiedzieć, ilu polityków chce walczyć o szefostwo w 40 okręgach. "Prezes Jarosław Kaczyński będzie miał z czego wybierać" - zapewnił jednak.

Wiadomo, że zgłosiła się większość obecnych pełnomocników okręgowych struktur PiS. W niektórych miejscach - jak w Warszawie - tylko oni wyrazili chęć startu i złożyli wymagany plan działania.

W województwie świętokrzyskim o szefostwo w regionalnym PiS będzie się ubiegać obecny pełnomocnik okręgowy partii poseł Krzysztof Lipiec i wdowa po pośle Przemysławie Gosiewskim, senator Beata Gosiewska.

Gosiewska powiedziała we wtorek PAP, że kandyduje m.in. ze względu na działania podejmowane przez Lipca. W połowie grudnia Lipiec usunął z PiS kieleckich radnych, którzy głosowali na jednej z sesji wbrew jego zarządzeniu. Gosiewska skrytykowała tę decyzję.

W woj. łódzkim kandydować mają pełnomocnicy okręgowych struktur partii. O szefostwo w okręgu łódzkim ubiegać będzie się m.in. obecny pełnomocnik, szef młodzieżówki PiS i poseł Marcin Mastalerek. Kandydatem na szefa okręgu sieradzkiego jest - według informacji PAP - dotychczasowy jego pełnomocnik poseł Marek Matuszewski; okręgiem piotrkowskim chce kierować obecny pełnomocnik poseł Dariusz Seliga. Ubiegać się o tę funkcję będzie też przewodniczący zarządu powiatu opoczyńskiego, poseł Robert Telus.

W Olsztynie obecny pełnomocnik okręgowy, poseł Jerzy Szmit będzie walczył o reelekcję z posłanką Iwoną Arent. "Jest demokracja. Nie ze wszystkimi działaniami się zgadzam, dlatego kandyduję" - powiedziała we wtorek PAP Arent.

Poseł Andrzej Jaworski jako jedyny kandydat będzie ubiegał się o szefostwo PiS w okręgu gdańskim

W Elblągu na stanowisko szefa okręgu kandyduje poseł Leonard Krasulski, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od czasu stworzenia PiS.

O fotel lidera PiS w okręgu poznańskim starać się będą dwaj posłowie: obecnie kierujący strukturami w regionie Tadeusz Dziuba oraz Tomasz Górski.

W okręgu konińskim zgłosili się posłowie Witold Czarnecki i Zbigniew Dolata; w Pile kandydatem jest Maks Kraczkowski, w Kaliszu poseł Adam Rogacki.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych od działaczy PiS na Śląsku, swoje kandydatury zamierzali zgłosić wszyscy okręgowi pełnomocnicy PiS w tym województwie. W Katowicach jest nim poseł Grzegorz Tobiszowski, w Gliwicach - poseł Wojciech Szarama, w Częstochowie - poseł Szymon Giżyński, w Rybniku - Grzegorz Janik, a w Sosnowcu - posłanka Ewa Malik. W Bielsku-Białej kandydować najprawdopodobniej będą, poza szefem okręgu posłem Jackiem Falfusem, także posłowie Stanisław Pięta i Stanisław Szwed.

Na Podlasiu o funkcję szefa regionu powalczy obecny pełnomocnik w tym okręgu poseł Krzysztof Jurgiel.

Poseł Andrzej Jaworski jako jedyny kandydat będzie ubiegał się o szefostwo PiS w okręgu gdańskim. W okręgu gdyńsko-słupskim kandydować będą posłowie: Jolanta Szczypińska (obecny pełnomocnik), Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Jarosław Sellin.

W Warszawie kandyduje p.o. szef okręgu, wiceprezes PiS Mariusz Kamiński, w Siedlcach poseł Arkadiusz Czartoryski. W okręgu płocko-ciechanowskim o reelekcję zamierza ubiegać się Wojciech Jasiński, b. minister skarbu państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

W okręgu koszalińskim kandydatem na szefa jest poseł Czesław Hoc

O stanowisko szefa PiS w regionie lubuskim ubiega się Marek Ast.

W podkarpackich okręgach PiS - w Krośnie i Rzeszowie - kandydować będą wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński i poseł Stanisław Ożóg.

W okręgu koszalińskim kandydatem na szefa jest poseł Czesław Hoc.

W okręgu krakowskim kandydatem jest poseł Andrzej Adamczyk. Wiceprezes PiS Beata Szydło będzie kandydować na prezesa okręgu chrzanowskiego. Poseł Edward Czesak będzie startował na szefa PiS w okręgu tarnowskim. Nie będzie miał kontrkandydata.

Na szefa okręgu lubelskiego kandyduje obecny pełnomocnik poseł Krzysztof Michałkiewicz. W okręgu chełmskim także wystartował obecny pełnomocnik, poseł Sławomir Zawiślak. Nie startują - jak sami powiedzieli - inni posłowie PiS z tego okręgu: Beata Mazurek czy Adam Abramowicz.

W okręgu wrocławskim swoją kandydaturę zgłosił dotychczasowy pełnomocnik okręgowy poseł Dawid Jackiewicz.