Minister Jarosław Gowin zapowiedział skonsultowanie pomysłów PiS w sprawie deregulacji, w tym zmianę konstytucji, z premierem oraz kierownictwami PO i PSL - poinformował po poniedziałkowym spotkaniu z Gowinem rzecznik PiS Adam Hofman. Spotkanie trwało około godziny.

"Przedstawiliśmy naszym zdaniem warunek powodzenia całej akcji otwarcia zawodów, czyli projekt zmiany konstytucji" - mówił rzecznik PiS po rozmowie z ministrem. Jak podkreślił, Gowin zapewnił, że przedstawi ten projekt PO i PSL.

Hofman zadeklarował, że jego partia będzie wspierać projekt otwarcia zawodów, bo - jak podkreślił - "nie polityczne gry, ale interes Polaków jest najważniejszy". Dlatego - w jego ocenie - "trzeba zmienić konstytucję, by sprawę doprowadzić do końca, a pracy posłów PiS i ministra Gowina, Trybunał Konstytucyjny nie wyrzucił do kosza".

PiS chce wykreślenia art. 17 konstytucji, zgodnie z którym "w drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony".

Reklama

PiS chce też, by zmiany, które wypracował Gowin trafiły do sejmowej komisji nadzwyczajnej

Jak zaznaczył Hofman, PiS chce też, by zmiany, które wypracował Gowin trafiły do sejmowej komisji nadzwyczajnej. Według niego minister sprawiedliwości ma omówić z partiami koalicyjnymi pomysł powołania tej komisji. Przypomniał, że w minionej kadencji Gowin sam był zwolennikiem powołania takiej komisji.

Reklama

Rzecznik PiS zadeklarował, że jego formacja docenia to, że szef resortu sprawiedliwości chce oba pomysły poddać konsultacjom.

Hofman przypomniał, że PiS przedstawił listę 200 zawodów, które należałoby zderegulować. Są wśród nich zawody m.in.: adwokata, radcy prawnego, trenera, detektywa, syndyka, egzaminatora jazdy, pośrednika obrotu nieruchomościami, zarządcy nieruchomości, doradcy zawodowego, bibliotekarza, geodety, pilota wycieczek, doradcy podatkowego, konserwatora zabytków, psychologa, urbanisty.

"W niektórych przypadkach jest to całkowita likwidacja korporacji, w innych przypadkach przeniesienie ciężaru egzaminowania z korporacji na uczelnie" - powiedział Hofman. Jak dodał, dla PiS najważniejsze są zawody, które interesują młodych ludzi, w tym z dziedziny finansów i prawa.

Oprócz Gowina ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczył szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski oraz szef Rządowego Centrum Legislacyjnego Maciej Berek. Jak mówił Hofman, ich obecność nieco zaskoczyła przedstawicieli PiS. Deklarował jednak, że spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze.

Z Jarosławem Kaczyńskim chciał rozmawiać premier Donald Tusk

O deregulacji zawodów z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim chciał rozmawiać premier Donald Tusk i w tej sprawie wysłał do niego zaproszenie na spotkanie. Jednak szef PiS odpowiedział, że w sprawie tej merytorycznie porozmawiać powinien minister sprawiedliwości z zespołem PiS ds. deregulacji. Do zespołu należy ośmioro posłów PiS, m.in. Adam Hofman i Andrzej Duda. W reakcji na to Gowin zaprosił posłów PiS na poniedziałek do ministerstwa.

Gowin na początku marca zaprezentował transzę pierwszych 49 zawodów regulowanych (z ogólnej liczby 380), do których dostęp ma zostać ułatwiony lub całkowicie otwarty. Dalsze plany obejmują deregulację dostępu do kolejnych około 200 profesji. Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział już, że w sprawie deregulacji będzie chciał spotkać się nie tylko z PiS, ale ze wszystkimi klubami opozycyjnymi.