Parlament Europejski uchwalił w czwartek rezolucję potępiającą holenderski portal PVV jako sprzeczną z europejskimi wartościami - godną pożałowania inicjatywę przeciw pracownikom z Europy Środkowo-Wschodniej. Wezwał też premiera Holandii oraz przywódców UE do potępienia portalu.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża zadowolenie z wyniku dzisiejszego głosowania w Parlamencie Europejskim nad rezolucją w sprawie potępienia dyskryminującej strony internetowej utworzonej przez Partię Wolności oraz reakcji holenderskiego rządu w tej sprawie" - poinformował Bosacki w komunikacie przekazanym PAP.

Jak zaznaczył, "polski rząd potępia wszelkie przejawy dyskryminacji obywateli państw członkowskich UE, w tym polskich obywateli, oraz działania naruszające, czy podważające podstawowe europejskie wartości, takie jak prawo do swobodnego przepływu osób".

"Liczymy, że holenderski rząd poważnie podejdzie do sprawy portalu i jednoznacznie zdystansuje się od inicjatywy partii wspierającej mniejszościowy rząd premiera Marka Rutte" - zaznaczył rzecznik MSZ.

"Wkład pracowników pochodzących m.in. z Polski w holenderską gospodarkę jest nie do przecenienia"

Zwrócił uwagę, że "wkład pracowników pochodzących m.in. z Polski w holenderską gospodarkę jest nie do przecenienia i rząd Królestwa Niderlandów powinien wziąć to pod uwagę".

Portal holenderskiej prawicowej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa, na którym zbierane są donosy na pracowników zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej, głównie Polaków, potępili zgodnie podczas wtorkowej debaty w Strasburgu liderzy wszystkich frakcji, począwszy od chadeków czy socjaldemokratów, przez liberałów i komunistów, a skończywszy na frakcjach eurosceptycznych.

"PE zdecydowanie potępia internetową stronę uruchomioną przez PVV ponieważ jest ona niezgodna z podstawowymi europejskimi wartościami, jakimi są godność osoby ludzkiej, wolność, równość, praworządność i poszanowanie praw człowieka oraz grozi podstawom UE, jakie stanowią pluralizm, niedyskryminacja, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność i swoboda przemieszczania się" - brzmi przyjęta ogromną większością rezolucja PE, przygotowana wspólnie przez sześć największych grup politycznych.

Zdaniem PE portal PVV, zbierający od lutego skargi na pracowników zarobkowych, zwłaszcza z Polski, Rumunii i Bułgarii, jest inicjatywą, która służy korzyściom politycznym Partii na rzecz Wolności "ze szkodą dla pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej". Tymczasem ci pracownicy, migrujący z Europy Środkowo-Wschodniej, "przyczyniają się do wzrostu gospodarczego w Holandii" - przypomina PE, powołując się na badania uniwersytetu w Rotterdamie.