Córeczka następczyni szwedzkiego tronu, księżnej Wiktorii, otrzyma imiona Estelle Silvia Ewa Mary - poinformował w piątek król Szwecji Karol XVI Gustaw na specjalnym posiedzeniu rządu na Zamku Królewskim.

"Mamy małą księżniczkę Estelle. Wybraliśmy imię, które wiele znaczy dla całej naszej rodziny" - powiedział król Karol XVI Gustaw o swej urodzonej w czwartek wnuczce.

Imię Estelle bliskie jest rodzinie królewskiej, nosiła je zmarła w 1984 roku Estelle Bernadotte, żona hrabiego Folke Bernadotte.

Estelle jest imieniem pochodzenia francuskiego, pochodzi od łacińskiego słowa gwiazda - stella. Imię funkcjonuje w Szwecji od XIX wieku, ale nigdy nie było szczególnie popularne. Według statystyk dziś w Szwecji jest 1217 kobiet o tym imieniu, ale tylko 604 używa go jako imienia głównego.

Kolejne imiona dziewczynki: Silvia oraz Ewa nadane zostały na cześć obu babć, czyli królowej Sylwii oraz matki księcia Daniela, Ewy. Imię Mary nosi również duńska księżniczka.

"Wczoraj odwiedziliśmy nową członkinię rodziny. Jest bardzo ładna, zachowywała się dokładnie tak, jak powinna" - ujawnił król Szwecji.

Z narodzin księżniczki cieszy się cała Szwecja

Jedną z pierwszych osób, która zobaczyła dziecko, był premier Szwecji Fredrik Reinfeldt. "Bardzo ładna, spokojna księżniczka. Podobna do obojga rodziców" - powiedział.

Według tradycji to szef rządu wraz z przewodniczącym parlamentu musiał oficjalnie uznać nową księżniczkę. Do tego potrzebna była specjalna pieczęć, której odnalezienie, jak przyznał marszałek Riksdagu (parlamentu) Per Westerberg, zajęło aż dwa tygodnie, gdyż od lat w rodzinie królewskiej nie przyszło na świat żadne dziecko.

Na wspólnym posiedzeniu rodziny królewskiej i rządu, podczas którego ujawniono imię księżniczki, nie było świeżo upieczonych rodziców - księżniczki Wiktorii oraz księcia Daniela.

Szwedzkie media podają, że na urlop rodzicielski najpierw uda się księżniczka, a następnie książę Daniel.

Rodzina królewska poinformowała, że dziewczynka otrzyma tytuł księżnej regionu Oestergoetland, znajdującego się w południowo-wschodniej Szwecji.

Z narodzin księżniczki cieszy się cała Szwecja. Od czwartku Szwedzi masowo wykupują z cukierni tradycyjny prinsesstarta, czyli tort księżniczki.