W dniu otwarcia Stadionu Narodowego wprowadzone zostaną liczne zmiany w organizacji ruchu samochodów. Inaczej będzie kursować także komunikacja miejska. Dla uczestników imprezy uruchomione zostaną dodatkowe linie - tramwajowa i autobusowa.

W niedzielę w otoczeniu Stadionu Narodowego będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania się; auta mają być usuwane na koszt właściciela. Dotyczy to ulic: Wybrzeże Szczecińskie (na odcinku od ul. Okrzei do al. Poniatowskiego), Wał Miedzeszyński (od al. Poniatowskiego do Trasy Łazienkowskiej, z wyłączeniem parkingu dla samochodów osobowych po zachodniej stronie Wału Miedzeszyńskiego), al. Zielenieckiej, Lubelskiej, Skaryszewskiej, Zamoyskiego (od ul. Marcinkowskiego do ul. Mińskiej), a także ciągu ulic: al. Poniatowskiego - al. Waszyngtona (na odc. od Wisłostrady do ul. Kinowej).

Od godz. 12 dla samochodów zamknięte mają być ulice Francuska (całkowity zakaz wjazdu) i al. Zieleniecka (będzie nią kursować tylko komunikacja miejska), a także rejon Saskiej Kępy, gdzie wjechać będą mogli tylko mieszkańcy (obszar ograniczony ulicami: al. Waszyngtona - ul. Saską - ul. Zwycięzców - Wał Miedzeszyński).

Na wysokości przystanków tramwajowych przy Rondzie Waszyngtona ma być wyznaczone przejście dla pieszych przez al. Poniatowskiego.

Reklama

W godzinach 19-19.30 - po zakończeniu koncertów na stadionie - dla samochodów ma zostać zamknięty ciąg ulic: al. Jerozolimskie - al. Poniatowskiego - al. Waszyngtona (od ronda de Gaulle'a do ul. Kinowej). Tramwaje nie będą kursować od placu Starynkiewicza do ronda Wiatraczna. Możliwe jest też zamknięcie Wybrzeża Szczecińskiego i Wału Miedzeszyńskiego - między mostem Świętokrzyskim a Trasą Łazienkowską.

Przystanki komunikacji miejskiej dla powracających z imprezy będą od godziny 19. zlokalizowane w al. Waszyngtona - między ulicami Saską i Międzynarodową. Przystanki w bezpośrednim sąsiedztwie ronda Waszyngtona będą czasowo nieczynne.

Reklama

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej będą wprowadzane w kilku etapach. Uruchomione zostaną także dodatkowe linie dowożące warszawiaków na stadion. Specjalne linie, które będą rozwoziły uczestników imprezy, zaczną kursować po jej zakończeniu.

W godzinach 12-19, gdy wyłączona z ruchu będzie ul. Francuska, trasami objazdowymi będą kursować autobusy linii 117, 138 i 146.

Autobusy linii 117 pojadą ulicami: Paryską, Zwycięzców, Saską, al. Waszyngtona i al. Poniatowskiego, oznaczone numerem 138 - Wałem Miedzeszyńskim, u. Zwycięzców, Saską, al. Waszyngtona i al. Zieleniecką, zaś linia 146 - Paryską, Zwycięzców, Saską, al. Waszyngtona i al. Zieleniecką. Autobusy tych linii będą zatrzymywać się na wszystkich napotkanych po drodze przystankach.

W godzinach 13-19 kursować będą linie dowozowe. Tramwaje specjalnej linii 77 będą kursować między Pl. Narutowicza a al. Zieleniecką. Autobusy linii 909 ruszą z Ronda Waszyngtona, dalej pojadą al. Zieleniecką, Targową, Kłopotowskiego i Jagiellońską, zawrócą na rondzie Starzyńskiego i wrócą pod Stadion ulicami: Jagiellońską, Marcinkowskiego, Targową i al. Zieleniecką.

Od ok. godz. 19. do ok. godz. 21. nadal zamknięta będzie ul. Francuska, a także: zjazdy z mostu Poniatowskiego w ul. Wioślarską, Al. Jerozolimskie, wiadukt i most Poniatowskiego, al. Poniatowskiego i al. Waszyngtona (cała jezdnia w obu kierunkach, na odcinku od ronda de Gaulle'a do ul. Saskiej, łącznie z linią tramwajową na odcinku od pl. Starynkiewicza do ul. Targowej i ronda Wiatraczna). Nieprzejezdna będzie też al. Zieleniecka (cała jezdnia w obu kierunkach, na całej długości) i zjazdy z al. Poniatowskiego na ul. Wybrzeże Szczecińskie.

Objazdami będą kursować (w obu kierunkach) tramwaje linii 7, 8, 9, 22 i 24 oraz autobusowy linii 102, 111, 117, 123, 138, 146, 147, 158, 166, 507, 509, 517 i 521.

Linia tramwajowa 25 zostanie zawieszona (ok. godz. 20.). W związku z wyłączeniem ruchu tramwajowego w Al. Jerozolimskich uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa Z, która będzie kursować między ul. Wiatraczną a pl. Zawiszy. Więcej tramwajów będzie kursować na trasie linii 3.

Autobusy linii zwykłych na trasach objazdowych będą zatrzymywały się na wszystkich napotkanych przystankach

Przystanek będzie obowiązywał jako "na żądanie", jeżeli inne linie również zatrzymują się tam tylko na żądanie pasażera. Skierowane na objazdy autobusy linii przyspieszonych będą zatrzymywały się jedynie na pierwszym przystanku na trasie objazdowej oraz na przystankach, na których zatrzymują się inne linie przyspieszone.

W czasie pokazu sztucznych ogni, który jest przewidziany po zakończeniu imprezy, możliwe chwilowo może być wstrzymany ruch na moście Świętokrzyskim, Wybrzeżu Szczecińskim, Wybrzeżu Kościuszkowskim oraz Wale Miedzeszyńskim.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu można znaleźć na stronie miasta (um.warszawa.pl) i Zarządu Transportu Miejskiego (ztm.waw.pl).