Nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa osób, które wezmą udział w niedzielnym otwarciu Stadionu Narodowego - oceniła dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor. Według niej obiekt jest przygotowany do takiej imprezy.

Dyrektor podkreśliła, że zgoda na przeprowadzenie imprezy wydana została na podstawie pozytywnych opinii wszystkich służb, w tym m.in. straży pożarnej i policji.

"Straż pożarna opiniuje m.in. drogi dojścia, zejścia, drogi ewakuacyjne. Nie ma takiej możliwości, aby ten obiekt nie był przystosowany do takiej imprezy. Gdyby tak było - ta impreza by się nie odbyła" - powiedziała Gawor PAP w niedzielę.

Odniosła się przy tym do pisma posła PiS Tomasza Kaczmarka, skierowanego do prezydent Warszawy. Nawiązał on w nim do ostatniego posiedzenie połączonych komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, na którym - jak zaznaczył - pojawiły się wątpliwości co do możliwości zabezpieczenia takich imprez na stadionie. Poseł napisał m.in., że na stadionie nie przeprowadzono ćwiczeń z ewakuacji i nie są dokończone drogi ewakuacyjne.

Będzie próbna ewakuacja

"Prawdą jest, że nikt nie przeprowadził ewakuacji tego obiektu na żywo, bo to jest dopiero pierwsza impreza. M.in. elementem dzisiejszej uroczystości będzie taka próbna ewakuacja. Podczas pokazu pirotechnicznego - pod koniec imprezy - osoby ze stadionu zostaną poproszone o wyjście na zewnątrz, bo z trybun pokazu nie będzie widać. Chcemy zobaczyć, jak będą się przemieszczać i w jakim czasie" - poinformowała Gawor.

Dodała również, że stadion został zbudowany zgodnie z normami budowlanymi i drogi ewakuacyjne muszą być przystosowane do ewakuacji pełnego stadionu.

Policja uspokaja

Także policja uspokaja, że jest przygotowana do zabezpieczenia imprezy otwarcia stadionu, jak również ewentualnego protestu, który ma się odbyć pod stadionem. Demonstrować mają przeciwnicy podpisanego przez Polskę porozumienia ACTA. "Jesteśmy przygotowani zarówno do zabezpieczenia tej imprezy, jak również do zamian w organizacji ruchu związanej z otwarciem stadionu" - powiedział PAP rzecznik KSP Maciej Karczyński.