Trwają ostatnie przygotowania służb do Euro 2012. W marcu i kwietniu odbędą się ćwiczenia policji, a także innych formacji, aby 15 maja można było ogłosić pełną gotowość do piłkarskich mistrzostw Europy - poinformował PAP wiceszef MSW Michał Deskur.

"15 maja jest ostatecznym terminem osiągnięcia gotowości do turnieju Euro 2012 przez wszystkie służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. W najbliższych dniach planujemy zwołanie komitetu ds. bezpieczeństwa. Chcielibyśmy podsumować dotychczasowe prace. Następnie zostanie powołany zespół, który w oparciu o dorobek komitetu przygotuje plan operacyjny, i który w trakcie turnieju ma być odpowiedzialny za koordynację działań administracji rządowej i samorządowej" - powiedział Deskur.

Wiceminister spraw wewnętrznych, odpowiadający m.in. za policję, przypomniał, że przygotowania do Euro 2012 rozpoczęły się w 2007 roku, a trzy lata później został powołany komitet ds. bezpieczeństwa.

"Wiodącym podmiotem w procesie przygotowania i zarządzania turniejem Euro 2012 jest resort sportu. Natomiast resort spraw wewnętrznych jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Rolą MSW w tym roku, jeśli chodzi o przygotowanie Euro 2012, jest przede wszystkim kontrola zaawansowania przygotowań policji i straży granicznej do turnieju oraz koordynacja ich współpracy" - powiedział Deskur.

Pytany o to, czy zmiany personalne w kierownictwie m.in. warszawskiej policji mogą wpłynąć negatywnie na przygotowania do Euro 2012, odparł: "Przygotowania służb podległych MSW przebiegają zgodnie z planem. Nie ma żadnego ryzyka, żeby decyzje personalne wpłynęły w jakikolwiek sposób na przygotowanie i organizację turnieju".

Wiceszef MSW poinformował, że na finiszu są także przygotowania w centrum dowodzenia operacyjnego Euro 2012, które będzie się mieściło w podwarszawskim Legionowie. W specjalnym sztabie podczas piłkarskich mistrzostw Europy służbę będzie pełnić ponad 170 funkcjonariuszy m.in. polskich policjantów, a także z państw reprezentowanych na mistrzostwach. "Wszelkie prace związane z przygotowaniem sprzętu, urządzeń teleinformatycznych i pomieszczeń zostały zakończone" - powiedział Deskur.

W zabezpieczenie turnieju najbardziej zaangażowane będą komendy wojewódzkie policji z miast, gdzie mają być rozgrywane mecze, czyli Komenda Stołeczna Policji oraz komendy z Gdańska, Poznania, Wrocławia, a także z województw położonych przy granicy z Ukrainą - lubelskiego i podkarpackiego.

"W ostatnim czasie otrzymaliśmy informację o miejscach pobytu poszczególnych reprezentacji narodowych. Dlatego te plany muszą być dostosowane. I tak na przykład Kraków, w związku z tym, że będzie gościł trzy reprezentacje, będzie musiał być traktowany na równi z czterema miastami-gospodarzami Euro 2012 - Gdańskiem, Poznaniem, Warszawą i Wrocławiem" - powiedział Deskur.

"Chciałbym podkreślić szczególny charakter turnieju, może za mało akcentowany do tej pory. Euro 2012 to impreza głównie sportowa, jest to święto kibica i należy tak się przygotowywać i zorganizować, żeby ten szczególny sportowy charakter utrzymać. Oczywiście bardzo ważnym elementem przy organizacji tego typu imprez sportowych jest bezpieczeństwo. Jednak służby zajmujące się bezpieczeństwem powinny pracować w jak najbardziej dyskretny sposób, aby zachować właściwą atmosferę tego święta" - powiedział Deskur.

"Oczywiście w sytuacjach ekstremalnych służby porządkowe muszą działać szybko i sprawnie, natomiast szczególny nacisk kładziemy na tworzenie tej przyjaznej atmosfery, dzięki której kibic bawi się dobrze i ryzyko jakichkolwiek zamieszek jest minimalne" - powiedział Deskur.

Do Euro 2012 pozostały 133 dni.