Adam Fronczak został odwołany z funkcji wiceministra zdrowia - dowiedziała się we wtorek PAP. Fronczak był odpowiedzialny m.in. za politykę lekową.

Informację o odwołaniu Fronczaka potwierdził PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb.

Fronczak był wiceministrem zdrowia od 2007 roku

Był odpowiedzialny m.in. za politykę lekową, w tym wdrażanie przepisów ustawy refundacyjnej. Zajmował się także przepisami dotyczącymi eliminacji dopalaczy. W MZ pracował z nominacji PSL.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP, Fronczaka zastąpi Aleksander Sopliński (PSL). Sopliński podkreślił w ubiegłym tygodniu, że propozycję objęcia stanowiska wiceministra zdrowia otrzymał kilka dni temu. "Decyzja należy teraz do ministra i premiera. Ja taką wolę wyraziłem" - powiedział.

Pytany o zakres przyszłych obowiązków w Ministerstwie Zdrowia, odpowiedział: "W poprzedniej kadencji (Sejmu-PAP) kierowałem stałą podkomisją ds. zdrowia publicznego, a więc ten zakres bardzo mnie interesuje".

Sopliński jest lekarzem, absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku. Był ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Od 2005 roku przez dwie kadencje zasiadał w ławach poselskich. Pracował w komisji kultury fizycznej i sportu oraz komisji zdrowia. W 2011 r. nie udało mu się uzyskać mandatu.

Przed rozpoczęciem kariery sejmowej był samorządowcem, m.in. przewodniczącym rady miasta w Ciechanowie i wiceprzewodniczącym sejmiku mazowieckiego. Od 1973 należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, partii satelickiej wobec PZPR i poprzedniczki PSL.

"Rzeczpospolita" podała kilka dni temu, że wiceminister Fronczak, nadzorujący rynek leków, od siedmiu lat zasiada w zarządzie łódzkiej Fundacji na rzecz Pomocy Chorym na Białaczki, wspieranej przez koncerny farmaceutyczne. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, sprawę analizuje obecnie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

"Mogę jedynie powiedzieć, że jest to jedna ze spraw, która może być w zainteresowaniu CBA" - powiedział w ubiegłym tygodniu PAP pytany o to rzecznik biura Jacek Dobrzyński.