Pięciu działaczy prodemokratycznych zostało skazanych w niedzielę przez sąd w Abu Zabi na kary więzienia od dwóch do trzech lat, między innymi za obrażenie przywódców Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podała agencja AFP

Bloger Ahmed Mansur, inżynier i członek komitetu konsultacyjnego bliskowschodniego oddziału organizacji Human Rights Watch (HRW) i ANHRI (arabska sieć wymiany informacji na temat praw człowieka) został skazany na trzy lata więzienia. Jego czterej towarzysze dostali wyroki dwóch lat pozbawienia wolności.

Skazani zostali zatrzymani w kwietniu, a ich proces rozpoczął się w czerwcu przed federalnym Wysokim Trybunałem Sprawiedliwości w Abu Zabi.

Działacze zostali oskarżeni o "popełnienie czynów zagrażających bezpieczeństwu państwa i ładowi publicznemu" oraz o "obrażenie prezydenta, wiceprezydenta i księcia następcy tronu Abu Zabi". Mansur i jego towarzysze odrzucili wszystkie oskarżenia.

Reklama

Siedem organizacji praw człowieka, w tym Amnesty International i HRW, wzywało do "natychmiastowego uwolnienia aktywistów i oddalenia oskarżeń.

Emiraty Arabskie, bogata federacja położona w Zatoce Perskiej, były jak dotąd omijane przez falę kontestacji, która przetacza się przez świat arabski - przypomina agencja AFP.