Abp Józef Michalik zaprasza wybrane osoby do dyskusji o Kościele i stanie wiary w Polsce - informuje "Dziennik Polski".

Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zachęca przedstawicieli różnych grup społecznych do refleksji nad "kondycją wiary w Polsce". Wybrane osoby otrzymały od niego "Raport o stanie wiary w Polsce".

"Jeśli któraś z wypowiedzi zawartych w książce zainspiruje Pana/Panią do dialogu na temat Kościoła, stanu jego ducha czy stojących przed nim wyzwań, to jestem otwarty na taką rozmowę" - napisał w liście abp Michalik.

Z najnowszych badań religijności Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba katolików uczestniczących w niedzielnych mszach świętych spadła o 9 proc. Wierzący coraz częściej i śmielej stawiają swojemu Kościołowi i hierarchom konkretne zarzuty - m.in. mieszania się do polityki.

Abp Michalik uważa jednak, że "coraz częściej państwa narzucają nam prawa, które jako niemoralne są w istocie bezprawiem". Mimo mało optymistycznych dla Kościoła wyników badań, abp Michalik jest jednak dobrej myśli. "Bitwa z sekularyzacją została wygrana, ale wojna wciąż trwa" - to zasadnicza teza książki "Raport o stanie wiary w Polsce".