Mazury nie znalazły się na liście siedmiu Nowych Cudów Natury opracowanej przez szwajcarską fundację New7Wonders. Na liście znalazły się: Amazonka, zatoka Halong, wodospad Iguazu, wyspa Jeju, Komodo, podziemna rzeka Puerto Princessa i góra Table.

"Trudno. I tak zaszliśmy bardzo daleko. Proszę pamiętać, że choć nie znaleźliśmy sie na liście siedmiu Nowych Cudów Natury, to i tak zaszliśmy bardzo wysoko. Mazury pozostają najpiękniejszym regionem jezior na świecie - żadne inne pojezierze nie znalazło się w finałowej czternastce, i najpiękniejszym regionem Europy - bo w finale nie znalazł się żaden inny region z naszego kontynentu" - powiedział po poznaniu wyników plebiscytu Jacek Pałkiewicz, ambasador promocji Mazur.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas także łagodził rozczarowanie zebranych na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie: "Po dwóch latach kampanii Mazury stały się znaną marką, która będzie służyć Polsce. Jestem przekonany, że za kilka lat Polska będzie kojarzona z Mazurami, tak jak teraz Norwegia z fiordami. Dokonaliśmy i tak bardzo wiele dla rozpropagowania atrakcyjności regionu. Teraz przyjdzie czas na odcinanie kuponów od tego sukcesu w postaci wzmożonego zainteresowania turystów".

Mazury znalazły się w finale konkursu

Do konkursu na nowe cuda natury organizowanym przez szwajcarską fundację New7Wonders zgłoszono 440 miejsc z całego świata, do finału weszło ich zaledwie 28. Dziś o godz. 17.00 Fundacja New7Winders na swojej stronie internetowej podała w kolejności alfabetycznej czternaście miejsc (z 28 biorących udział w finale konkursu), które uzyskały najwięcej głosów. Mazury znalazły się na tej liście.

Siedem Nowych Cudów Świata to: największa rzeka świata Amazonka, wietnamska zatoka Halong z tysiącami krasowych wapieni i wysepek, wodospady Iguazu rozciągające się na obszarze ponad 2 km kw. na granicy Brazylii i Argentyny, położona na południowych wybrzeżach Korei wulkaniczna wyspa Jeju z uśpionym wulkanem o wysokości prawie 2 tys. metrów n.p.m., indonezyjski Park Narodowy Komodo - trzy wyspy na których żyją m.in. największe jaszczurki świata, warany, zwane też "smokami z Komodo", najdłuższa podziemna rzeka świata Puerto Princesa na Filipinach, żeglowna na odcinku 8 km, oraz Góra Stołowa z Republiki Południowej Afryki (1086 m n.p.m.) - najbogatsze, a jednocześnie najmniejsze kwiatowe królestwo na ziemi z ponad 1470 gatunkami kwiatów.

Mazury - a także Pustynię Błędowską i Puszczę Białowieską - do udziału w tym konkursie pod koniec 2008 roku zgłosiła Polska Organizacja Turystyczna. Pustynia Błędowska odpadła z udziału w głosowaniu już na początku 2009 roku, a Białowieża dotarła do półfinałów. W lipcu 2009 roku okazało się jednak, że Puszcza Białowieska dostała zbyt mało głosów, by wejść do finału i tym samym w plebiscycie jako jedyny polski kandydat znalazły się Wielkie Jeziora Mazurskie.

Mazury - cud natury

Główne hasło promocyjnej akcji poparcia kandydatury tego regionu - "Mazury cud natury" - szybko stało się popularne w całym kraju. Na specjalnie w tym celu utworzonej stronie internetowej o pięknie Mazur wypowiedziało się kilkadziesiąt osób znanych z życia publicznego, m.in. aktor Daniel Olbrychski, dziennikarz muzyczny Wojciech Mann, kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, tyczkarka Monika Pyrek i wielu celebrytów. Ambasadorem kandydatury Mazur został znany podróżnik Jacek Pałkiewicz.

Publiczne poparcie dla Mazur wyrazili także m.in. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Andrzej Wajda, Mirosław Hermaszewski, kardynał Stanisław Dziwisz, prezydent Bronisław Komorowski. Papież Benedykt XVI napisał list, w którym napisał, że błogosławi wszystkim, którym leży na sercu sława Mazur.

Mazury to kraina kojarzona przede wszystkim z jeziorami (jest tu ich ponad 4 tys.) i lasami (zajmują 30 proc. powierzchni), która rozpościera się od Ełku, Gołdapi i Węgorzewa na wschodzie po Iławę i Ostródę na zachodzie. Przez środek Mazur przebiega odmienna kulturowo i religijnie Warmia (Olsztyn i okolice).

Najbardziej znaną częścią Mazur są Wielkie Jeziora. Biegnący przez nie szlak żeglowny ma prawie 90 km długości, a niektóre z jezior połączone są kanałami. Na tym szlaku leżą m.in. Mamry - najzasobniejsze w wodę jezioro w Polsce (obj. 1013 mln m sześc.), i największe polskie jezioro - Śniardwy (pow. 113,8 km kw.).