W czwartek marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna ma podjąć decyzję, czy wygasić mandaty dwóch nowych posłów PiS, prokuratorów w stanie spoczynku: Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego.

Barski i Święczkowski uważają, że prokurator w stanie spoczynku nie pełni stanowiska prokuratora w rozumieniu ustawy o prokuraturze oraz konstytucji, bo nie korzysta z uprawnień prokuratorskich: nie może prowadzić śledztw, oskarżać przed sądem czy nadzorować prokuratorów niższego rzędu. W związku z tym Barski i Święczkowski uważają, że będąc prokuratorami w stanie spoczynku - mogą być posłami, bo nie dotyczy ich zakaz łączenia mandatu poselskiego z urzędem prokuratorskim.

"Konstytucja nie rozróżnia prokuratorów w stanie spoczynku i innych. Prokurator to prokurator. Jest różnica w ich położeniu, ale nie jest to różnica aż tak zasadnicza, żeby można było powiedzieć, że to są dwa różne typy prokuratorów" - powiedział prof. Winczorek.

Dodał, że prokurator w stanie spoczynku "poza tym, że pobiera uposażenie i to na wysokim poziomie, grubo wyższym niż każda inna emerytura obliczana według ogólnych zasad, objęty jest immunitetem prokuratorskim, zasadą odpowiedzialności dyscyplinarnej, musi dbać o godność urzędu".

W ocenie konstytucjonalisty "sytuacja prokuratora w stanie spoczynku, poza tym, że nie wykonuje urzędowych czynności, jest bardzo podobna do sytuacji prokuratora w ogóle".

Jak podkreślił, jest zakaz łączenia urzędu prokuratorskiego z mandatem parlamentarzysty i "taka osoba musi wybrać, co woli".

"Jeżeli marszałek Sejmu zdecyduje o wygaszeniu mandatu, oni będą się bronić. Odwołanie do Sądu Najwyższego jest dość oczywiste" - dodał prof. Winczorek.

Sąd Najwyższy - wyjaśnił konstytucjonalista - "może zapytać Trybunał Konstytucyjny i on odpowie, czy przepisy ustawy o prokuraturze są zgodne z konstytucją". "Dominacja konstytucji nad ustawami jest dość oczywista. Należy stosować bezpośrednio przepisy konstytucji lub też interpretować przepisy ustawowe zgodnie z wymogami konstytucji" - dodał prof. Winczorek.