We wtorek rozpoczęła się rejestracja do amerykańskiej loterii wizowej na rok 2013. Po raz pierwszy od pięciu lat znowu mogą w niej wziąć udział także Polacy.

Departament Stanu organizuje co roku loterię dla obywateli krajów, z których do USA wyemigrowało nie więcej niż 50 tys. osób rocznie w ciągu ostatnich pięciu lat. Do wylosowania jest ponad 55 000 wiz, z czego ostatecznie przyznaje się 50 tysięcy.

Do udziału w loterii trzeba się zapisać w internecie, wchodząc na odpowiednią stronę Departamentu Stanu. Termin zgłoszeń upływa 5 listopada.

Warunkiem uczestnictwa nie jest posiadanie rodziny w USA ani poświadczenie tam utrzymania. Należy jednak mieć ukończoną co najmniej szkołę średnią i co najmniej dwuletni staż pracy - w ciągu ostatnich pięciu lat - w zawodzie wymagającym minimum dwuletniego przeszkolenia.

Zwycięzcy loterii zostaną ogłoszeni 1 maja 2012 roku. Wizy będą wydawane od 1 października 2012 r., czyli od początku roku podatkowego 2013.

Specjaliści ds. imigracji radzą, by wnioski o udział w loterii składali - jeżeli to możliwe - współmałżonkowie, gdyż zwiększa to szanse wylosowania wiz.