Coraz więcej wskazuje na to, że amerykański prezydent może dotrzymać danego w grudniu słowa i doprowadzić do zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków, twierdzi "Rzeczpospolita".

Administracja Baracka Obamy przedstawiła techniczne rozwiązanie, które umożliwi rozszerzenie programu bezwizowego na państwa takie jak Polska. Dzięki połączeniu baz danych dotyczących imigracji, zagrożenia terrorystycznego i przestępczości można łatwo sprawdzić kto nielegalnie przedłużył pobyt w USA.

To pierwszy od dawna pozytywny krok w tej sprawie, powiedział "Rzeczpospolitej" Edward Alden, ekspert ds. imigracji w Council on Foreign Relations. - Przedstawiciele Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA uważają, że system spełnia standardy wyznaczone przez Kongres. Teraz trzeba tylko przekonać członków Kongresu, że jest on niezawodny i pozwala na rozluźnienie kryteriów dla kandydatów do programu bezwizowego.

Eksperci twierdzą, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Polacy mogliby zacząć latać do Ameryki bez wiz na przełomie lat 2012 i 2013.

Reklama