Centrum Informacyjne Rządu zwraca uwagę, że zapowiadane przez Jarosława Kaczyńskiego na niedzielnym spotkaniu z młodymi zniesienie opłat dodatkowych na studiach zostało zrealizowane w ramach reformy szkolnictwa wyższego, która wejdzie w życie 1 października.

Od 1 października 2011 roku w ramach reformy szkolnictwa wyższego, która została przyjęta przez parlament, podpisana przez prezydenta i wchodzi w życie 1 października, studenci będą zwolnieni z opłat dodatkowych, czyli opłat za egzaminy poprawkowe i komisyjne, za suplement dyplomu i różne inne opłaty, które są związane z funkcjonowaniem uczelni - poinformował PAP CIR.

Jarosław Kaczyński spotkał się w niedzielę w Warszawie z młodzieżą. Podczas spotkania zarzucił rządowi, że doprowadził do 25-proc. bezrobocia wśród absolwentów. Prezes PiS wyliczał też, że połowa bezrobotnych ma poniżej 30 lat, a ok. 470 tys. osób do 24. roku życia poszukuje pracy. Wspomniał też o zniesieniu przywilejów dla studentów, np. bezpłatnego studiowania na drugim kierunku i planie ograniczenia stypendiów.

CIR w odpowiedzi na zarzuty Kaczyńskiego podkreśla też, że poczynione zostały liczne postępy w upowszechnieniu edukacji przedszkolnej - wprowadzono możliwość utworzenia nowych miejsc kształcenia, czyli tzw. małych punktów i zespołów przedszkolnych, szczególnie na terenach wiejskich. Dotychczas udało się utworzyć ok. tysiąca takich miejsc, głównie dzięki funduszom unijnym. W ciągu czterech lat utworzono w przedszkolach ponad 250 tys. nowych miejsc.

Reklama

Ponadto, wdrażany w życie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest tzw. program "Maluch", który polega na dofinansowywaniu budowy nowych żłobków lub doposażaniu już istniejących. O takie dofinansowanie mogą się starać gminy do 2013 roku.

"Pan Kaczyński wyraźnie, co najmniej, mija się z prawdą" - mówiła w niedzielę po południu na konferencji prasowej w Białymstoku minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Mówiła, że liczba stypendiów dla studentów została zwiększona za czasów rządu PO, "nie tylko poprzez dodatkowe stypendia na kierunkach zamawianych, ale też zwiększyła się liczba studentów Erasmusa".

Minister Kudrycka mówiła też, że w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, zwiększy się pula stypendiów socjalnych, a także zwiększą się stypendia dla najlepszych doktorantów. Dodała, że w programie PO jest także projekt dotyczący dodatkowych stypendiów naukowych, od pierwszego roku studiów.

Kudrycka powiedziała też, że w ustawie jest specjalny katalog usług, które nie podlegają odpłatności. "Mówi on, że za egzaminy poprawkowe nie może być odpłatności, czy to w uczelniach publicznych czy niepublicznych i widocznie pan Kaczyński ma jakichś złych doradców, że wpisali mu do programu PiS, że taka odpłatność ma być" - mówiła Barbara Kudrycka.

Odnosząc się do kwestii bezrobocia wśród absolwentów, minister powiedziała, że w pierwszym kwartale 2011 roku było niższe bezrobocie wśród absolwentów w stosunku do pierwszego kwartału 2007 roku. "Jak widać, pan Kaczyński obiecuje gruszki na wierzbie" - mówiła minister.

Mówiła też, że PO nie tylko doprowadziła do przedłużenia urlopów macierzyńskich ale również wprowadziła tzw. urlopy tacierzyńskie, możliwość zakładania żłobków i "zwiększyła się liczba dzieci uczęszczających do przedszkola o 250 tys. osób w ostatnich trzech latach".