BBC Worldwide, komercyjny oddział brytyjskiego nadawcy publicznego, wszczęło postępowanie prawne we Włoszech twierdząc, że wspierana przez Silvio Berlusconiego telewizja Mediaset nielegalnie skopiowała jej format “Taniec z Gwiazdami” (Dancing with the Stars) – podał specjalistyczny portal advanced-television.com.

W pozwie wskazuje się, że włoski show telewizyjny “Baila!” przewidziany do emisji na 27 września jest plagiatem programu BBC prezentowanego na całym świecie. Do pozwu BBC przyłączyła się włoska telewizja publiczna RAI, która prezentuje u siebie od 2005 roku licencjonowaną wersję “Tańca z Gwiazdami” (Ballando Sotto le Stelle), która cieszy się dużą oglądalnością.

Obok Mediaset wspólny pozew BBC i RAI wymienia także Endemol, międzynarodowego producenta i dystrybutora programów telewizyjnych oraz meksykańskiego potentata medialnego Televisa. Mediaset podobno zamierza skoncentrować swoją obronę wokół tezy, że w jego show telewizyjnym nie występują celebryci, lecz zwykli ludzi.

„BBC Worldwide bardzo poważnie traktuje ochronę swoich praw autorskich i obecnie podejmuje działania prawne we Włoszech w celu ochrony swego formatu Dancing with the Stars” – czytamy w oświadczeniu BBC, które podkreśla, że licencje na ten program wykupiło przeszło 35 zagranicznych nadawców.