Na Zatoce Gdańskiej rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia SMER/MEDEX 2011. Będą to największe w tym roku, krajowe ćwiczenia ratownicze organizowane przez polską Marynarkę Wojenną (MW). Wezmą w nich udział także służby cywilne.

Jak poinformował rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, kmdr por. Bartosz Zajda, w ćwiczenia zaangażowanych będzie dziesięć jednostek pływających MW, w tym okręt podwodny ORP "Kondor", korweta ORP "Kaszub", dwie fregaty rakietowe, dwa kutry ratownicze oraz okręt szkoleniowy, ratowniczy i kuter transportowy.

W manewrach wezmą też udział śmigłowce Mi-14 i Anakonda oraz samoloty patrolowo-rozpoznawcze Bryza i nurkowie z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP.

Do udziału w ćwiczeniach zaproszono też jednostki Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Manewry złożą się z trzech część

Zajda wyjaśnił, że manewry złożą się z trzech części, z których pierwsza rozpoczęła się w poniedziałek, a jej scenariusz zakłada pomoc okrętowi podwodnemu, który - po awarii - osiadł na dnie. Zadaniem ratowników jest zlokalizowanie okrętu, na którym znajduje się 26 marynarzy. Następnie pod wodę zejdą nurkowie, których zadaniem będzie wykrycie i usunięcie uszkodzeń.

"W trakcie tej operacji na okręt podwodny podawane będzie powietrze oraz inne zapasy niezbędne do funkcjonowania i przeżycia załogi jednostki pod wodą. To zadanie wykona m.in. okręt ratowniczy ORP "Piast"" - wyjaśnił Zajda.

Jak dodał rzecznik, kolejnym elementem ćwiczeń będzie akcja poszukiwawcza na morzu. "Okręty we współpracy z Lotnictwem MW, Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa oraz Morskim Oddziałem Straży Granicznej poszukiwać będą w wyznaczonym rejonie tratwy ratunkowej i rozbitków" - powiedział Zajda.

Kolejny epizod manewrów przewiduje udzielanie pomocy załodze statku, na którym zostanie zaprószony ogień. Ratownicy będą ewakuować załogę, a następnie odholują uszkodzoną jednostkę do brzegu. Na lądzie - w porcie wojennym na Oksywiu - uruchomiony zostanie szpital polowy oraz punkty medyczne, w których będą opatrywani rani przywiezieni z uszkodzonej jednostki.

SMER/MEDEX 2011 to największe w tym roku ćwiczenie ratownicze sprawdzające system ratowania załóg okrętów podwodnych MW. Potrwają do 23 września. "Tego typu manewry są kluczowe dla każdej floty posiadającej okręty podwodne i umożliwiają koordynację akcji prowadzonych przez Marynarkę Wojenną z cywilnymi służbami ratownictwa na morzu" - wyjaśnił Zajda.