Na Ukrainie rozpoczęły się polsko-ukraińsko-amerykańskie ćwiczenia lotnicze "Bezpieczne Niebo 2011", które mają przygotować siły powietrzne do odparcia ewentualnych zagrożeń w trakcie piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r.

"Celem ćwiczeń, które potrwają dziesięć dni, jest koordynacja działań lotnictwa Polski i Ukrainy, które przy wsparciu Amerykanów opracowują plany obrony, oraz wspólne loty ćwiczebne, co pozwoli na skuteczne zapobieganie zagrożeniom w czasie rozgrywek Euro 2012" - powiedział we wtorek, w rozmowie telefonicznej z PAP, podpułkownik Roman Jurczyło z ukraińskiego centrum prasowego manewrów.

Po stronie ukraińskiej ćwiczenia odbywają się na lotnisku wojskowym w miejscowości Myrhorod w obwodzie połtawskim na wschodzie kraju. Ze strony polskiej w manewrach uczestniczą żołnierze 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Polska i Ukraina są współorganizatorami piłkarskich ME w 2012 roku. W Polsce gospodarzami rozgrywek będą: Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk. Na Ukrainie - Kijów, Donieck, Lwów i Charków.