Polski okręt ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" uczestniczył w akcji udzielenia pomocy emigrantom z Afryki. Ich ponton wykryto 40 mil morskich (ok. 80 km) od wybrzeży Hiszpanii - poinformował w piątek rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej Bartosz Zajda.

Dziewięciu emigrantów płynęło małym pontonem bez jakichkolwiek urządzeń łączności. W czwartek wieczorem zostali namierzeni przez Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG-1, na czele którego stoi polski okręt dowodzenia ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki".

Jako pierwszy nawiązał z nimi kontakt niemiecki niszczyciel min "Datteln". Emigrantom podano wodę pitną. Byli w dobrej kondycji, jednak było podejrzenie, że ponton, którym płynęli, nabierał wody.

Polski okręt skontaktował się z hiszpańskimi służbami ratowniczymi z Centrum Koordynacyjnego w Almerii, przekazując informację o konieczności podjęcia emigrantów i przetransportowania na ląd. Następnie naprowadził na ich pozycję hiszpański samolot patrolowy oraz ratowniczą jednostkę nawodną. Około godziny 21 hiszpańska jednostka ratownicza podjęła emigrantów na swój pokład. Zostali oni przetransportowani na ląd i przekazani pod opiekę władz hiszpańskich.

Po zakończonej akcji polski okręt powrócił do swoich zadań związanych z udziałem w operacji antyterrorystycznej "Active Endeavour".

ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" jest obecnie okrętem dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO - SNMCMG1. Głównym jego zadaniem jest zapewnienie dowodzenia, wsparcia logistycznego i medycznego jednostek Zespołu. Od marca okręt uczestniczy w misji antyterrorystycznej NATO "Active Endeavour" na Morzu Śródziemnym.

W ramach tej operacji monitoruje żeglugę i patroluje ważne szlaki komunikacyjne Morza Śródziemnego. Polski okręt przekazuje wszelkie dane na temat sytuacji na morzu do Dowództwa NATO w Neapolu. W trakcie tej operacji "Czernicki" uczestniczy także w ćwiczeniach morskich.