Przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni stanie okręt podwodny typu Kobben. Będzie to jedyny okręt podwodny w Polsce stojący na lądzie. Akademia chce urządzić w nim specjalistyczne laboratoria wyposażone w symulatory.

Kobben waży 370 ton, ma 45,5 metra długości, jest szeroki na 4,6 m i wysoki na 8,9 m. Uczelnia pozyskała go - za zgodą Ministerstwa Obrony Narodowej - od Marynarki Wojennej.

Okręt został już wyciągnięty z wody, postawiony na podporach i umieszczony na skonstruowanych specjalnie w tym celu torach, po których odbywa się jego transport. "Okręt znajduje się teraz w okolicy bramy Portu Wojennego w Gdyni. W sobotę wyjedzie za bramę i zostanie przewieziony na teren uczelni" - zapowiedział rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kmdr ppor. Wojciech Mundt.

Rzecznik dodał, że okręt pokonał już drogą lądową - od nabrzeża do bramy portu, czyli około 400 metrów. "Do miejsca na terenie Akademii, gdzie ma zostać zainstalowany na stałe, zostało jeszcze około 200 metrów" - ocenił Mundt dodając, że na Kobbena czeka już specjalna konstrukcja, na tyle wysoka, by jednostkę można było oglądać także od strony stępki

Jeżeli władze uczelni pozyskają niezbędne środki, to do końca 2012 roku uczelnia mogłaby uruchomić wewnątrz okrętu specjalistyczne, wyposażone w symulatory, laboratoria m.in. nawigacji podwodnej, uzbrojenia torpedowego czy siłowni okrętowych.

Okręt przypłynął do Polski z Norwegii w 2002 roku jako jedna z pięciu jednostek tego typu. Cztery z nich służą w Marynarce Wojennej do dziś. Piąty był z założenia wykorzystywany jako baza części zamiennych.