Polki uważają się za osoby interesujące dla innych, ich zdaniem charakter i osobowość mają większe znaczenie niż wygląd - za najciekawsze swoje cechy uważają np. spontaniczność, otwartość, optymizm, poczucie humoru; na wygląd stawia jedynie 6 proc. - wynika z badania TNS OBOP.

Jak pokazało badanie na temat ciekawości Polek przeprowadzone przez TNS OBOP, 69 proc. kobiet określa się jako osoby ciekawe dla innych, przeciwnego zdania jest 31 proc.

Wśród cech, które mogą być u nich ciekawe dla innych, Polki wymieniają charakter i osobowość (29 proc.), sposób bycia (21 proc.), spontaniczność, otwartość, optymizm (13 proc.), poczucie humoru (10 proc.), pasje i zainteresowania (9 proc.). Tylko 6 proc. wskazało na wygląd.

Polki nie tylko uważają się za osoby ciekawe, ale są też zadowolone ze swojego życia i ról społecznych. Aż 34 proc. kobiet nie jest ciekawych, jakby to było być kimś innym - na pytanie, kim chciałyby być, gdyby przez jeden dzień mogłyby być kim innym, odpowiadają, że wolałyby pozostać sobą. Celebrytką (znaną aktorką, piosenkarką, modelką, prezenterką) chciałoby być 38 proc. kobiet, 14 proc. chciałoby się zamienić z wolontariuszką na misji w odległym kraju, 5 proc. wolałoby przez jeden dzień być wpływowym politykiem, tyle samo - kochanką Jamesa Bonda. Tylko 3 proc. chciałoby być matką gromadki dzieci na Hawajach.

Reklama

Z badania wynika, że kobiety są zadowolone także z własnego życia uczuciowego. Polki są szczęśliwe w swoich związkach, nie myślą o zmianie partnera ani o romansach z innymi mężczyznami. Prawie połowa (46 proc.) nigdy nie zastanawiała się nad tym, jakby to było mieć romans. 17 proc. myślało o romansie z nieznajomym, 14 proc. - po prostu z kimś innym. 9 proc. myślało o romansie z kolegą z pracy, 6 proc. - ze swoim szefem, tyle samo - z chłopakiem lub mężem koleżanki, a 2 proc. - ze znajomym swoich rodziców.

Badanie pokazało, że szczególnie ważna dla kobiet jest opinia innych. Aż 63 proc. z nich chciałoby wiedzieć, co naprawdę myślą o nich koleżanki. W mniejszym stopniu interesuje je życie rodzinne i zawodowe przyjaciółek (16 proc.) oraz ich życie intymne (13 proc.).

Reklama

"Większość z nas, na skutek kształtowania przez media określonego obrazu rzeczywistości, może sądzić, że kobiety w ramach ciekawości i zainteresowania życiem innych nie odrywają wzroku od portali plotkarskich, brukowców i gazet kolorowych, w których z wypiekami na twarzy czytają o życiu znanych i bogatych. Badania pokazują, że jest wręcz przeciwnie - 83 proc. badanych uznało, że bardziej niż życie celebrytów interesuje ich życie znajomych, a co więcej w opinii 70 proc. respondentek ich życie jest również bardzo ciekawe" - podkreśla dr Tomasz Sobierajski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie pokazało, że plotkowanie może mieć zbawienny wpływ na kondycję naszego społeczeństwa. Kobiety bowiem często mają czyste intencje - plotkują nie z wścibstwa, lecz z troski o bliską osobę. Respondentki wskazywały, że wiedza, którą zdobędą podczas plotkowania, pozwala im pomóc tym, którzy tego potrzebują.

Jak podkreśla Sobierajski, kobieca ciekawość jest jedną z najważniejszych zmiennych, która buduje i determinuje międzyludzkie relacje.

"Ciekawość to pierwszy stopień do piekła"

Dodaje, że ciekawość obarczona jest licznymi negatywnymi stereotypami i zaspokajając swoją ciekawość, kobiety często czują się winne, w myśl przysłowia "ciekawość to pierwszy stopień do piekła".

Badanie pokazało jednak, że w opinii większości kobiet (63 proc.) ciekawość pomaga zrozumieć otaczający nas świat. Dla 45 proc. jest to motywator działań, u 44 proc. powoduje rozwijanie pasji, dla 31 proc. jest tym, co przełamuje strach. Zdaniem Polek ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy (43 proc.), przygody (25 proc.), mądrości (12 proc.), tragedii (10 proc.), zdrady (7 proc.), miłości (3 proc.).

Polki dostrzegają też negatywne aspekty ciekawości. Aż 81 proc. kobiet uznało, że jest cienka granica między ciekawością a wścibstwem. 47 proc. respondentek uważa, że ciekawość łączy się z chęcią ingerowania w czyjeś życie, 41 proc. zaś jest zdania, że przez ciekawość można kogoś urazić.

Blisko 64 proc. kobiet przyznaje, że są sytuacje, kiedy zżera je ciekawość. Najczęściej nie mogą wytrzymać, gdy czegoś nie wiedzą (19 proc.) lub gdy sprawa dotyczy ich partnera, związku, miłości (17 proc.), bądź ich samych (13 proc.).

Na różnych etapach życia kobiety ciekawią inne rzeczy, jednak w każdym wieku są ciekawe tego, co przyniesie przyszłość. Ponad 50 proc. kobiet jest ciekawych, czy uda im się zrealizować marzenia, 17 proc. kobiet ciekawi natomiast, kim będą ich dzieci, 11 proc. chciałaby wiedzieć, czy nadal będą ze swoimi obecnymi partnerami, 10 proc. - ile lat będą żyły.

Także mężczyźni wzbudzają duże zainteresowanie kobiet, zarówno singielek, jak i tych pozostających w związkach. Najwięcej Polek ciekawi, jak mężczyznę zmotywować do działań i zachowań, na których zależy kobietom (41 proc.). Interesuje je także, czy mężczyźni potrafią kochać tak samo mocno jak kobiety (22 proc.), jak wzbudzić ich zainteresowanie (22 proc.) i co zrobić, by byli wierni (14 proc.).

Badanie przeprowadzono w okresie od czerwca do sierpnia, na grupie tysiąca kobiet w wieku 18-35 lat. Jest ono częścią projektu "Raport Ciekawości Redd`s 2011".