Podczas dnia otwartego na PGE Arenie Gdańsk pojawił się Donald Tusk. - Za kilka dni na tym nowoczesnym, najpiękniejszym stadionie piłkarskim w Europie zagra moja Lechia - powiedział premier. Przez pierwsze cztery godziny PGE Arenę Gdańsk zwiedziło 41 800 osób.

"Już kilka miesięcy temu zapowiadałem, że w Gdańsku powstaje najpiękniejszy stadion piłkarski w Europie. Widziałem już wiele tego typu obiektów i wiem, że PGE Arena Gdańsk nie musi obawiać się konkurencji z żadnym stadionem świata. Bardzo się cieszę, że udało się nam zrealizować tę wspaniała inwestycję i zbudować tak nowoczesny obiekt. Sami sobie możemy pogratulować"- przyznał premier Tusk.

Donald Tusk także w trakcie budowy wizytował PGE Arenę Gdańsk. "Budowane stadiony w Polsce to bezprecedensowe przedsięwzięcie. Na gdańskim obiekcie znajduje się, jak mnie poinformowano, 120 tysięcy kilometrów kabli, co też świadczy, jak skomplikowana jest ta budowla. Wpadki przy tak gigantycznych inwestycjach przed EURO 2012 się zdarzają, dlatego potrzeba odrobiny wyrozumiałości" - dodał Prezes Rady Ministrów.

Premier Tusk zwrócił również uwagę na jakość murawy. "Za kilka dni na PGE Arenie swój pierwszy ligowy mecz przed własną publicznością rozegra moja Lechia. Piłkarze będą mieli okazję rywalizować na genialnej murawie. Mogę coś na ten temat powiedzieć, bo grałem na wielu boiskach, lepszych i typowych klepiskach. Widziałem murawy na stadionie Barcelony i Realu Madryt. Ta w Gdańsku to jest rekord świata" - zapewnił Donald Tusk, który od lat jest kibicem Lechii Gdańsk.

Szef Rady Ministrów ma także nadzieję, że do poziomu budowanych w Polsce stadionów dołączy również reprezentacja biało-czerwonych. "Te stadiony trudno było zbudować, ale się udało. Trudno będzie zapewne również zbudować drużynę narodową, która sprosta oczekiwaniom kibiców. Na pewno musi to być zespół waleczny. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. Przesłanki do optymizmu już są, bo w piątek, przy udziale trzech polskich piłkarzy, Borussia Dortmund pokonała 3:1 HSV Hamburg" - podsumował Donald Tusk.

Do godziny 14 PGE Arenę Gdańsk zwiedziło 41 800 osób. "Frekwencję podajemy co godzinę. Bramy zostały otwarte o 10 i przez pierwszą godzinę obiekt odwiedziło 6 700 osób. Do południa było ich 15 600, a do 13 - 31 060. Stadion będzie można oglądać do godziny 18. Jeśli dotychczasowe tempo zostanie utrzymane, w dniu otwartym na PGE Arenie Gdańsk może pojawić się nawet 80 tysięcy osób" - powiedział kierownik Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu i Euro 2012 Zbigniew Weinar.