Spośród wszystkich skontrolowanych na zlecenie Komisji Europejskiej portali społecznościowych tylko dwa - Bebo i MySpace - mają domyślne ustawienia, dzięki którym profile użytkowników nieletnich są dostępne tylko dla ich znajomych z zatwierdzonej listy.

Podobnie tyko cztery portale (Bebo, MySpace, Netlog oraz SchuelerVZ) gwarantują, że z użytkownikami nieletnimi kontaktować się mogą tylko ich znajomi. Większość z 14 skontrolowanych portali społecznościowych podaje jednak nieletnim dostosowane do ich wieku informacje dotyczące bezpieczeństwa, reaguje na prośby o pomoc oraz uniemożliwia przeszukiwanie portali użytkowników nieletnich za pomocą zewnętrznych wyszukiwarek. Liczba nieletnich użytkowników portali społecznościowych w UE ciągle rośnie – obecnie jest to 77 proc. 13-16-latków oraz 38 proc. 9-12-latków spośród tych, którzy korzystają z Internetu.

Wyniki kontroli przedstawiono w opublikowanym niedawno przez Komisję sprawozdaniu dotyczącym wdrażania zasad bezpieczniejszego korzystania z portali społecznościowych dla UE, które stanowią część dobrowolnego porozumienia wynegocjowanego przy udziale Komisji w 2009 r. w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w sieci.

Zagrożenia w Internecie

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową, Neelie Kroes, powiedziała: „Jestem rozczarowana, że większość portali społecznościowych nie zapewnia gwarancji, zgodnie z którą profile użytkowników nieletnich byłyby dostępne tylko dla ich zatwierdzonych znajomych. Zwrócę się do tych portali o podjęcie wyraźnych zobowiązań dotyczących zmiany tej sytuacji. Będzie to możliwe w ramach zmienionego dobrowolnego porozumienia będącego przedmiotem prowadzonych przez nas obecnie rozmów. Naszym celem jest nie tylko ochrona nieletnich przed nieodpowiednimi kontaktami, ale również ochrona dobrego imienia tych portali. Młodzi ludzie nie rozumieją w pełni konsekwencji ujawniania zbyt wielu informacji na swój temat w Internecie. Konieczne są edukacja i nadzór ze strony rodziców, ale zanim młodzi ludzie nauczą się podejmować decyzje z pełną świadomością grożących im konsekwencji, musimy im zapewnić ochronę.”

Oferowana przez większość portali społecznościowych możliwość podpisywania osób na zdjęciach sprawia, że odnalezienie na Internecie zdjęć konkretnej osoby jest bardzo łatwe. Nastolatki narażone są również na inne zagrożenia w Internecie, takie jak nagabywanie dla celów seksualnych i cyberprzemoc. Dzieciom i nastolatkom potrzebne są odpowiednie narzędzia bezpieczeństwa, dzięki którym będą mogły w odpowiedzialny sposób posługiwać się swoją internetową tożsamością.

Kontrolą, którą przeprowadzono między grudniem 2010 a styczniem 2011, objęto 14 portali: Arto, Bebo, Facebook, Giovani.it, Hyves, Myspace, Nasza-klasa.pl, Netlog, One.lt, Rate.ee, SchülerVZ, IRC Galleria, Tuenti oraz Zap.lu. Kolejnych 9 portali zostanie skontrolowanych w tym roku.

Niewiele zrozumiałych regulaminów

Tylko 9 portali (Arto, Bebo, Facebook, Giovani, Hyves, Netlog, One, Rate oraz SchuelerVZ) opublikowało warunki korzystania z serwisu, które użytkownicy nieletni mogą z łatwością zrozumieć, i/lub przygotowało dla dzieci specjalną wersję warunków korzystania z serwisu lub regulaminu.

Jak do tej pory do stosowania zasad bezpieczniejszego korzystania z portali społecznościowych dla UE zobowiązało się 21 firm: Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani, Google, Hyves, Microsoft Europe, MySpace, Nasza-klasa, Netlog, One, Rate, Skyrock, VZnet Netzwerke, Stardoll, Sulake, Tuenti, Yahoo! Europe oraz Zap. Portal Wer-kennt-wen podpisał zobowiązanie w listopadzie 2010 r., ale nie został skontrolowany w ramach bieżącej oceny.