We wtorek rozpoczęła się akcja rekrutacji wolontariuszy, którzy pracować będą przy organizacji Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Tego dnia wystartowała specjalna strona internetowa UEFA na której wszyscy chętni mogą się zgłaszać.

Uruchomienia strony uroczyście dokonali Jerzy Dudek, który pełni funkcję Ambasadora Wolontariatu Euro 2012 i dyrektor turnieju w Polsce Adam Olkowicz. Specjalna aplikacja na oficjalnej stronie UEFA umożliwia rejestrację podczas której, obok danych personalnych, chętni podają również motywy jakie skłoniły ich do złożenia aplikacji oraz określają preferencje co do miejsca zatrudnienia podczas turnieju.

"Wolontariat to niezwykle ważny element turnieju. Bez nich trudno sobie wyobrazić przeprowadzenie tak wielkiej imprezy jak mistrzostwa Europy" - powiedział przedstawiciel prezydenta UEFA ds. euro Frantisek Laurinec, który był gościem uroczystości.

Przypomniał, że podczas poprzednich mistrzostw w Austrii i Szwajcarii organizatorom pomagało 4,5 tys. ochotników, a w Polsce i na Ukrainie będzie ich aż 5,5 tys.

Reklama

"Wolontariusze w wielu wypadkach będą pierwszymi osobami, z którymi zetkną się goście mistrzostw, uczestnicy turnieju czy wreszcie kibice. Od ich postawy, entuzjazmu i profesjonalizmu zależeć będzie opinia o całym turnieju" - podkreślił Olkowicz.

Dudek Ambasadorem Wolontariatu

Reklama

Dudek wyjaśnił, dlaczego zdecydował się przyjąć funkcję Ambasadora Wolontariatu. "Sam bym bardzo chciał być blisko tych mistrzostw" - powiedział. Jego zdaniem uczestnictwo w mistrzostwach jest dla wolontariuszy nie tylko wielką przygodą; stwarza możliwość zobaczenia imprezy "od kuchni" i może też dać wiele satysfakcji.

"Wielokrotnie spotykałem się z takimi osobami podczas dużych turniejów czy meczów piłkarskich - powiedział znakomity bramkarz. - Nawet my, zawodnicy, potrzebujemy czasem pomocy czy rady i tę funkcję znakomicie wypełniają wolontariusze".

Dudek dał przykład i jako pierwsza osoba wypełnił ankietę zgłoszeniową. Jako swych przyjaciół, których UEFA zawiadomi pocztą elektroniczną, że zgłosili akces do wolontariatu, wymienił m.in. Ikera Casillasa i Cristiano Ronaldo.

"Myślę, że obaj znajdą się na mistrzostwach jako ich uczestnicy. Ale gdyby tak się nie stało, mogą przecież przyjechać jako wolontariusze" - dodał żartobliwie.

W rubryce określającej preferowane miejsce pracy Dudek wybrał dział bezpieczeństwo. "To klucz sukcesu. Ludzie muszą się czuć bezpiecznie. Ta sprawa jest szczególnie ważna po wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce i odbiły się echem także poza granicami" - wyjaśnił.

Zapytany o swe dalsze plany sportowe i ewentualne powołanie do reprezentacji Polski były bramkarz Realu wyjaśnił, że nie ma jeszcze sprecyzowanych planów, a wiele zależy od tego, czy otrzyma odpowiadającą jemu i rodzinie propozycję.

"Roczny wyjazd za granicę z całą rodziną nie jest chyba dobrym pomysłem. Jeśli jednak podejmę taką decyzję i będę grał w dobrym klubie, to oczywiście zawsze będę do dyspozycji trenera Smudy" - zaznaczył.

Kryteria doboru wolontariuszy są bardzo proste

Kryteria doboru wolontariuszy są bardzo proste. Podstawowe wymogi to ukończone 18 lat, znajomość angielskiego na poziomie komunikatywnym i dyspozycyjność. Atutem będą również umiejętności przydatne przy wykonywaniu wybranej funkcji. Ochotnicy działać będą w blisko 20 obszarach organizacji turnieju, poczynając od samych meczów poprzez bezpieczeństwo, obsługę mediów, obsługę techniczną, pomoc dla grupy VIP i poszczególnych reprezentacji. To oni będą pierwszymi osobami witającymi gości na lotniskach wydającymi akredytacje, pracującymi w transporcie.

Rozpoczęta we wtorek akcja rekrutacyjna potrwa do 30 września. Kolejnym etapem będą rozmowy rekrutacyjne ze wstępnie wyselekcjonowanymi osobami. Do końca roku wybrana zostanie docelowa grupa wolontariuszy, a kandydaci zostaną powiadomieni o przyjęciu ich do grona ochotników obsługujących ME 2012. Wiosną 2012 roku wszyscy wezmą udział w szkoleniach, które będą miały zarówno charakter ogólny, jak i specjalny dla pewnych grup wolontariuszy. Szkolenia prowadzone będą w konkretnych miastach, które wybrali chętni w swym kwestionariuszu zgłoszeniowym.

Rekrutowani przez UEFA ochotnicy pełnić będą swe funkcje w miejscach oficjalnych turnieju - na stadionach, w centrach prasowych, oficjalnych hotelach, lotniskach. Równocześnie trwają już przygotowania do rekrutacji tzw. wolontariatu miejskiego. Prowadzić ją będą miasta-gospodarze, a kilkusetosobowe grupy wybrane podczas rekrutacji pomagać będą gościom mistrzostw m.in. w strefach kibiców, na dworcach i węzłach komunikacyjnych czy w newralgicznych punktach miast.